Po kolei. Przewodnik podwarszawski

Utopijne miasto-ogród, stolica polskiego jedwabnictwa oraz słynny podwarszawski szpital psychiatryczny – co łączy te z pozoru przypadkowe i różne punkty?

Szlaki krajoznawcze przebiegają różnymi śladami. Jednym z nich są te wyznaczone przez tory kolejowe. Podążając pozornie oczywistą trasą, wzdłuż wybranej linii kolejowej, połączymy na mapie właśnie tak różnorodne miejsca. Zestawienie niepołączone żadnym oczywistym kluczem tematycznym, a jednak bez wątpienia interesujące, często zaskakujące.

Doświadczenia takiej podróży chcieliśmy przekazać w przewodniku „Po kolei”, który przygotowaliśmy wspólnie z inkubowanym w Stoczni Towarzystwem Krajoznawczym Krajobraz.

Na razie zapraszamy do zapoznania się z jego wersją elektroniczną (znajdziecie ją tutaj), ale mamy nadzieję, że już niebawem będziemy mogli się podzielić się z Wami także wersją drukowaną.

Przewodnik powstał w ramach projektu „Po kolei: dziedzictwo na trasach podwarszawskich linii kolejowych”, w ramach którego autorzy przewodnika, w tym grupa kilkunastu wolontariuszy, odwiedzili ponad dwadzieścia miejscowości położonych przy liniach kolejowych zbiegających się w stolicy. W każdej zwiedzali znane i mniej znane atrakcje, rozmawiali z mieszkańcami i członkami lokalnych stowarzyszeń oraz instytucji. W efekcie powstała publikacja, która czerpiąc z tradycji przewodników, stanowi jednocześnie reporterski wielogłos.

Projekt realizowaliśmy dzięki dofinansowaniu w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa – Wolontariat dla dziedzictwa oraz ze środków m.st. Warszawa.

logo wolontariat

4cef5a2ac4a4c_o