Hackathon – nowa strona danych

Zapraszamy do udziału w „Hackathonie – Nowa strona danych”, który odbędzie się 27 i 28 października w Marzycielach i Rzemieślnikach w Warszawie. Jego organizatorami są Ministerstwo Cyfryzacji, Fundacja Techsoup i Centrum Cyfrowe, a Stocznia jest jednym z partnerów.

Niedawno Ministerstwo Cyfryzacji pokazało nową odsłonę portalu z danymi publicznymi – dane.gov.pl. Masz pomysł jak go ulepszyć? Jak zmienić go w jeszcze bardziej użyteczny? Weź udział w Hackathonie – Nowa strona danych i stwórz narzędzia, które ułatwią korzystanie z otwartych danych.

Organizatorzy czekają na zgłoszenia na stronie hackathon.gov.pl do czwartku 11 października 2018 r.

Wyzwania dla uczestników:

  1. Znalezienie najlepszego sposobu na wyszukiwanie danych geolokalizacyjnych – konwertery
    Lokalizacje obiektów zapisywane są w różny sposób. Jak umożliwić jednolite wyszukiwanie uwzględniające wszystkie typy danych, np. wyszukanie wszystkich szkół w danym mieście z oddziałami integracyjnymi? Masz pomysł? Dołącz do nas!
  2. Zaprezentowanie pomysłu na wizualizowanie danych
    „Surowe” dane bywają niezrozumiałe dla obywatela. Wizualizacje danych na portalu, np. nowe animacje i wykresy mogą zaowocować większą transparentnością działań urzędów. Wiesz jak to zrobić? Pochwal się swoim pomysłem na hackathonie.
  3. Poprawa jakości danych poprzez walidatory
    Jakość zbiorów danych zależy od umiejętności dostawców – urzędników pracujących w publicznych instytucjach. Już ponad 100 instytucji dostarcza dane na portal dane.gov.pl Ministerstwo Cyfryzacji szkoli dostawców danych. Stworzenie automatycznych sugestii poprawiania jakości danych, które dostawcy otrzymają podczas wgrywania nowych danych na platformę, wpłynie na poprawę ich jakości.

Organizatorzy do uczestnictwa namawiają specjalistki i specjalistów z różnych dziedzin, np.: UX, UI, design, data science, research. Do udziału mogą się zgłaszać zarówno zespoły z własnym pomysłem (2-5 osób), jak i osoby indywidualne. Zachęcamy do skorzystania z pomocy organizatorów w kompletowaniu zespołu. Pomoże Wam to poznać osoby patrzące z innej perspektywy. W końcu, co w Stoczni wiemy bardzo dobrze, innowacje biorą się z niecodziennych połączeń!

Zwycięskie projekty zostaną wdrożone przez Ministerstwo Cyfryzacji. Na najlepsze zespoły czekają nagrody o łącznej wartości ponad 30 tys. zł.

Zachęcamy do udziału także osoby z niepełnosprawnościami i o specjalnych potrzebach.