Społeczna kandydatka na urząd Rzecznika Praw Obywatelskich

Razem z wieloma innymi organizacjami społecznymi poparliśmy kandydaturę Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz na urząd Rzecznika Praw Obywatelskich.

Zuzanna Rudzińska-Bluszcz jest prawniczką i koordynatorką postępowań sądowych w biurze Rzecznika Praw Obywatelskich. Tak uzasadnia swoją decyzję o kandydowaniu:

Rola Rzecznika Praw Obywatelskich wymaga łączenia dwóch perspektyw. Prowadzić biuro RPO to jak pracować w karetce i zarządzać całym szpitalem, jednocześnie. Z jednej strony – przypomina pracę na ostrym dyżurze, wymaga reakcji natychmiast, w konkretnych sprawach ludzi, którym tu i teraz dzieje się krzywda. Z drugiej – rolą rzecznika jest patrzeć daleko w przód, poza perspektywę tu i teraz. Widzieć wyzwania, które będą wpływać na przyszłość Polski i Polaków w kolejnych latach. Świat się zmienia, a RPO ma stać na straży tego by nikt nigdy nie zapomniał o podstawowych prawach jednostki.

Zdecydowałam się podjąć wyzwanie, ponieważ uważam to za mój obowiązek. Kandyduję, bo chcę żyć w kraju, w którym moje dziecko jest bezpieczne zarówno na ulicy, jak w internecie. Wiem, jak działa urząd RPO, wiem, jak wygląda Polska – ta prawdziwa, nie ta widoczna zza warszawskich biurek.

Setki razy prowadziłam sprawy tych, którym nie ma kto pomóc. I dla nich chcę walczyć. Dla nich musimy wszyscy w Polsce budować porozumienie i solidarność społeczną, żeby razem się o nich troszczyć. Dla nich musimy spojrzeć daleko dalej niż perspektywa wieczornego programu telewizyjnego. Widzieć wyzwania, które będą wpływać na przyszłość Polski i prawa obywatelskie w kolejnych 10 czy 20 latach. Musimy się nawzajem słuchać, szanować i rozmawiać. Bronić słabszych. Wszystkich. Po to, by nikt w Polsce – niezależnie od poglądów, miejsca zamieszkania czy majątku, nie czuł się pogardzany.

Na stronie naszrzecznik.pl można znaleźć opis doświadczenia zawodowego i społecznego kandydatki, przygotowany przez nią program i wizję dla urzędu oraz aktualizowaną na bieżąco listę organizacji, które podpisały się pod jej kandydaturą. Za pomocą specjalnego formularza można też wyrazić w imieniu swojej organizacji poparcie dla Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz.