Nie ma, że się nie da

logo nie ma, że się nie da

Od wielu tygodni społeczności lokalne mierzą się z niesieniem pomocy osobom, które w ostatnim czasie przybyły do Polski z Ukrainy. Szukają pomysłów, łączą zasoby, działają. Wiele z inicjatyw już znalazło skuteczne rozwiązania i udowodniło, że „Nie ma, że się nie da”.

Tak właśnie nazwaliśmy cykliczne, cotygodniowe spotkania online, podczas których wymienialiśmy się sprawdzonymi sposobami wsparcia uchodźców i uchodźczyń, ucząc się od siebie nawzajem w tej dynamicznie zmieniającej się sytuacji. Wspólnie szukaliśmy różnych sposobów, dobrych praktyk i rozwiązań dla konkretnego wyzwania.

Zorganizowane od końca kwietnia do czerwca  spotkania dotyczyły:

 1. opieki nad dziećmi z Ukrainy w wieku 0-6 lat – na przykładzie programu SPYNKA Fundacji Rozwoju Dzieci
  Zobacz nagranie i podsumowanie
 2. edukacji szkolnej dzieci z Ukrainy przebywających w Polsce – na przykładzie Ukraińskiej Szkoły w Warszawie SzkoUA oraz Szkoły Podstawowej nr 221 w Warszawie
  Zobacz nagranie i podsumowanie
 3. działań prowadzonych przy granicy PL/UA – na przykładzie Stewardess Pokoju oraz działań Fundacji Folkowisko |
  Zobacz nagranie i podsumowanie
 4. koordynacji działań pomocowych na szczeblu lokalnym – na przykładzie Lublina i Niepołomic
  Zobacz nagranie i podsumowanie
 5. wsparcia w przygotowaniu do podejmowania pracy – na przykładzie inicjatyw Damy radę Fundacji Mamo pracuj! oraz Punktu Informacji Zawodowej dla Cudzoziemców prowadzonego przez Fundację Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych
  Zobacz nagranie i podsumowanie
 6. zaangażowania parafii i środowisk związanych z kościelnymi instytucjami w pomoc osobom doświadczonym przez skutki wojnę w Ukrainie. Gościliśmy na nim pana Wojciecha Iwanowskiego z rady parafialnej działającej w parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Strzeszowie koło Wrocławia oraz panią Marzenę Michałowską z Fundacji Charytatywni Freta.
  Zobacz nagranie i podsumowanie
 7. problemu braku mieszkań dla osób, które w wyniku wojny przyjechały z Ukrainy. Gościliśmy Magdalenę Ruszkowską, ekspertkę ds. dostępnego mieszkalnictwa, członkinię Rady ds. Przeciwdziałania Bezdomności przy RPO, do niedawna liderkę Habitat for Humanity Poland oraz Marlenę Happach, Dyrektor Biura Architektury i Planowania Przestrzennego Urzędu m.st. Warszawy, która opowiedziała o doświadczeniach szybkiej adaptacji przestrzeni biurowych oraz pustostanów na potrzeby schronienie dla uchodźców i uchodźczyń.
  Zobacz nagranie i podsumowanie
 8. seniorów, a głównie seniorek, którzy i które przybyli do Polski w wyniku wojny w Ukrainie. Zaproszenie do tego, by wprowadzić nas w temat przyjęły tym razem: Ula Engelmayer i Marta Białek-Graczyk z Towarzystwa Inicjatyw Twórczych ę, współtwórczynie m.in. projektu Polska dla początkujących i zaawansowanych, w ramach którego powstała m.in. publikacja „Polska dla początkujących i zaawansowanych. Jak łączyć kultury i pokolenia we wspólnych działaniach” oraz Marta Tafil-Dalach z Fundacji Stocznia, współtwórczyni Siłowni pamięci, w ramach której powstały też materiały przygotowane specjalnie z myślą o osobach przybyłych do Polski z Ukrainy.
  Zobacz nagranie i podsumowanie
 9. udzielania wsparcia uchodźcom i uchodźczyniom z Ukrainy z niepełnosprawnościami. Swoimi doświadczeniami podzielą się: Khrystyna Rudenko ze Stowarzyszenia „Patchwork” w Krakowie, Marta Wiaderkiewicz ze Stowarzyszenia Mudita i Izabela Sopalska-Rybak z Fundacji Kulawa Warszawa. Wspomniane organizacje prowadzą działania wspierające dla osób niepełnosprawnościami przybywających do Polski z Ukrainy.
  Zobacz nagranie i podsumowanie

Cykl odbywał się w ramach projektu Katalizator innowacji społecznych, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego.

belka logotypy Unia Europejska, flaga Polski oraz logo EFS