Wspieramy Inicjatywy sąsiedzkie – zgłoś swój pomysł!

Masz pomysł na ciekawe działanie w swojej okolicy w Warszawie? Chcesz zorganizować spotkanie albo warsztaty dla swoich sąsiadów i sąsiadek? Zgłoś się do programu Inicjatywy Sąsiedzkie, by otrzymać wsparcie organizacyjne oraz finansowe na swoje działanie!

Realizujemy miejski program, który ma na celu wspieranie sąsiedzkich inicjatyw i pomysłów w całej Warszawie. Działania aktywizujące i integrujące mieszkańców i mieszkanki będą realizowane w każdej dzielnicy, zatem zachęcamy do zgłaszania Inicjatyw sąsiedzkich w Twojej okolicy. Ruszył nabór do 3. edycji programu!

Nasze międzykulturowe spotkanie wielkanocne to była pierwsza taka impreza w tej okolicy. Udało się znakomicie, frekwencja dopisała, zarówno starzy, jak i nowi sąsiedzi doskonale się odnaleźli w tej formule. Wreszcie była okazja, żeby ze sobą pogadać – relacjonuje Sylwia, autorka Inicjatyw Sąsiedzkiej z Mokotowa. I dodaje: Już planujemy kolejne spotkania dla sąsiadów.

W trakcie dwóch pierwszych edycji w 2021 i 2022 roku, od Białołęki po Ursynów, od Ursusa po Wesołą, odbyło się niemal 100 inicjatyw sąsiedzkich. Każda z nich była wyjątkowa, ale łączyła je jedna rzecz – były tworzone przez sąsiadów/-ki, dla sąsiadów/-ek, wspierając budowanie więzi sąsiedzkich. Mieszkańcy/nki jednej ulicy czy podwórka, grupy uprawiające wspólnie sport, dbające o zieleń i otoczenie, jak i osoby, które łączy wspólna pasja czy aktywność także w 2023 roku mogą ubiegać się o dofinansowanie swojej inicjatywy w wysokości 500 lub 2000 zł.

Dziękujemy za „wędkę” dla kreatywnych, przedsiębiorczych sąsiadów i tym samym możliwość zaistnienia ich oferty w naszej przestrzeni – o takie wsparcie właśnie nam chodzi – napisał Dom Kultury „Portiernia”, w którym odbywały się sąsiedzkie spotkania zorganizowane właśnie w ramach programu.

Inicjatywy Sąsiedzkie to nie tylko wsparcie finansowe, ale też pomoc merytoryczna i organizacyjna. Opiekunowie dzielnic dostępni są na każdym etapie realizacji projektów – od pomocy w napisaniu wniosku, poprzez działanie, aż po podsumowanie i rozliczenie. Zgłaszając się jako inicjator/-ka, nie musisz mieć doświadczenia w działaniach społecznych. Wsparcia udziela nasz zespół.

Maksymalnie uproszczona procedura i stała współpraca z doświadczonymi animatorami pomoże osobom składającym i realizującym pomysł inicjatyw sąsiedzkich spokojnie i z poczuciem satysfakcji przejść przez swój pierwszy projekt – zachęcamy do zgłoszenia inicjatyw!

Nabór wniosków potrwa do 31 marca. Wyniki zostaną ogłoszone w połowie kwietnia.

Szczegółowe informacje na stronie www.inicjatywysasiedzkie.org.

Program Inicjatywy sąsiedzkie finansuje miasto stołeczne Warszawa.