Wizyta studyjna: o innowacjach społecznych w Polsce

W zeszłym tygodniu w Warszawie i Lublinie gościliśmy przedstawicieli i przedstawicielki estońskiej National Foundation of Civil Society, niemieckiego Social Impact oraz Glasgow Caledonian University. Zorganizowaliśmy wizytę studyjną, w trakcie której mogliśmy zaprezentować polskie innowacje społeczne.

Wizyta odbyła się w ramach projektu European Social Innovation Alliance, współfinansowanego przez Unię Europejską. Jej realizatorami są podmioty z Danii, Estonii, Niemiec, Polski i Wielkiej Brytanii. Jednym z jego elementów jest wymiana doświadczeń między różnymi krajami w podejściu do innowacji społecznych i sposobów ich wspierania. W trakcie wizyty studyjnej w Polsce staraliśmy się przybliżyć naszym partnerom kontekst w jakim funkcjonują i powstają innowacje społeczne w Polsce poprzez zaprezentowanie ich przykładów, a także przedstawienie sposobów ich wspierania i finansowania.

Pierwszy dzień rozpoczęliśmy od spotkania na warszawskim Jazdowie, gdzie Wojciech Matejko z partnerstwa Otwarty Jazdów przybliżył naszym gościom historię tego wyjątkowego osiedla drewnianych domków fińskich i to jak przerodziło się ono w społeczność prowadzącą ogólnodostępne działania kulturalne, artystyczne i społeczne.

Spotkaliśmy też Dominikę Szaciłło, twórczynię grupy „Uwaga, śmieciarka jedzie„, z którą rozmawialiśmy o zmianie podejścia do śmieci i ich ponownego wykorzystywania (posłuchaj odcinka naszego podcastu z Dominiką). Pyszny lunch zjedliśmy w Baza by Inclusive Buzz (jednym z uczestników stoczniowego programu Business Unusual) – alternatywnym domu kultury, w którym dostępne są dania z różnych zakątków świata, przygotowane przez osoby, które przepisy przywiozły z własnych domów rodzinnych. Odwiedziliśmy także Marzycieli i Rzemieślników, gdzie rozmawialiśmy o specyfice innowacji społecznych rozwijających się w Polsce. Zwiedziliśmy także Niewidzialną Wystawę, która jest miejscem aktywizacji zawodowej osób niewidomych i niedowidzących, a odwiedzającym daje możliwość zmierzenia się z codziennymi czynnościami bez użycia zmysłu wzroku.

Drugi dzień spędziliśmy w Lublinie, gdzie spotkaliśmy się z organizacjami, które od lat koncentrują swoje działania na pomocy uchodźcom i uchodźczyniom. Odwiedziliśmy Homo Faber, lubelską organizację działającą na rzecz praw człowieka, która niedawno otworzyła przestrzeń Baobab – nowe miejsce integracji uchodźców i uchodźczyń, migrantów i migrantek, mieszkańców i mieszkanek Lublina. Byliśmy także w sklepie społecznym Rzeczy drugie„, prowadzonym przez Stowarzyszenie „Dla Ziemi”, które od 2009 roku wspiera uchodźców i uchodźczynie na terenie Lubelszczyzny, między innymi poprzez sprzedaż rękodzieła wykonanego przez uchodźczynie w ośrodku dla cudzoziemców w Łukowie.

 

Wizytę w Lublinie zakończyliśmy spacerem po Osiedlu im. Juliusza Słowackiego, zaprojektowanym przez Oskara i Zofię Hansenów, które jest przykładem innowacyjnego planowania przestrzennego w czasie PRL. Po osiedlu oprowadzała nas przedstawicielka Muzeum Osiedli Mieszkaniowych.

Ostatniego dnia spotkaliśmy się z Justyną Kryczką z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, która opowiedziała, w jaki sposób innowacje społeczne są wspierane w Polsce dzięki pieniądzom z Europejskiego Funduszu Społecznego. Wizyta zakończyła się w Klubokawiarni Pożyteczna spotkaniem z jej założycielką Blanką Popowską, która opowiedziała o 10 latach działania kawiarni zatrudniającej pracowników z niepełnosprawnością intelektualną oraz o pracy z ludźmi pełniącej funkcję terapii.

Wizyta studyjna to część projektu European Social Innovation Alliance, współfinansowanego przez Unię Europejską.