Partycypacja obywatelska dla początkujących i zaawansowanych

Z początkiem wiosny uruchamiamy dwa programy wsparcia dla organizacji społecznych, które już zajmują się partycypacją obywatelską lub dopiero chcą zacząć współpracować z lokalną władzą i społecznością.

Dziś zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi programu “Debiuty w partycypacji”, do którego nabór ruszył 4 kwietnia 2023 r.

Do udziału w nim zapraszamy organizacje, które stawiają swoje pierwsze kroki w obszarze partycypacji obywatelskiej oraz włączania mieszkańców i mieszkanek lub wręcz dopiero o tym myślą. W maju natomiast ogłosimy rekrutację w ramach “Wydziału partycypacji” – projektu skierowanego do doświadczonych organizacji, które chcą jeszcze lepiej zajmować się działaniami partycypacyjnymi.

AKTUALIZACJA – więcej o programie i naborze dowiesz się na stronie programu: www.partycypacjaobywatelska.pl/debiuty.

Debiut – początek wspaniałej przygody
Nawet jeśli nie wiesz, czym dokładnie jest partycypacja obywatelska i nigdy wcześniej nie przeprowadzałeś/-aś procesów współdecydowania czy wpływania na sprawy publiczne, a czujesz, że macie wiele do przedyskutowania w swojej miejscowości czy okolicy, spróbuj z nami swoich sił.

Pod czujnym okiem naszych ekspertów/-ek, przeprowadzimy przez cały proces te organizacje, które chcą budować przestrzeń do dialogu i merytorycznej rozmowy oraz sfinansujemy lokalne działanie partycypacyjne.  Będziemy wspierać merytorycznie i finansowo, poprzez m.in.:

  • pomoc w zaplanowaniu i zorganizowaniu lokalnego procesu partycypacyjnego (np. konsultacji społecznych, akcji informacyjnych, itp.),
  • indywidualne konsultacje z ekspertem/-ką, którzy wesprą organizacje w diagnozie lokalnej sytuacji,
  • przekazanie dotacji w wysokości 6 tys zł na przeprowadzenie wybranego procesu/działania partycypacyjnego,
  • informację zwrotną (opinię ekspercką) na temat realizacji działania (co poszło gładko, a o co należy zadbać mocniej w przyszłości)
  • udział w spotkaniach sieciująco-szkoleniowych, aby poznać się z innymi organizacjami i wzmocnić działania instytucjonalne
  • bon szkoleniowo-rozwojowy o wartości 2 tys zł na wzmocnienie swojej organizacji jako instytucji.