Świąteczne prezenty – świąteczne patenty

Po raz kolejny zbliżają się święta Bożego Narodzenia. Tak jak co roku. Dokładnie w tym samym czasie. Różnie je przeżywamy i różnie odtwarzamy zwyczaje i rytuały. Często jednak pojawia się kilka stałych elementów. Wspólny stół, składanie sobie życzeń. Najczęściej też obdarowujemy się prezentami i rozmawiamy. Czekamy na ten czas? Obawiamy się go? Pewnie różnie bywa.

Niezależnie od tego jak się z tym macie, serdecznie zapraszamy na dwie przedświąteczne rozmowy, które – mamy nadzieję – będą i inspiracją i pomocą, pozwolą lepiej przygotować się do świąt czy wspólnie je przeżyć (i to tak, żeby to słowo znaczyło więcej niż je przetrwać).

Drugie życie prezentów

  • spotkanie z Dominiką Szaciłło, założycielką ogólnopolskiej inicjatywy “Uwaga, śmieciarka jedzie!” Posłuchaj rozmowy

Chciane, niechciane, drobne i duże, osobiste i te zdjęte z półki (czasem nawet z metką, żeby można było je zwrócić…). Niektóre z nich są po prostu zbędne albo czynią zbędnymi te przedmioty, które już mamy. A mamy ich prawie zawsze za dużo. Chcemy, żeby trafiły do innych – czasem droga do tego prowadzi… przez śmietnik! Jednak nie po to, żeby tam zostały, ale by dostały drugie życie. Do tego potrzeba jednak pewnej pomysłowości. Dlatego zapraszamy do posłuchania rozmowy z osobą, która uruchomiła błyskotliwą i skuteczną praktykę „śmieciarka jedzie” oraz wspólnie poszukamy innych społecznych innowacji z obszarów „około prezentowych”.

Rozmowa przy świątecznym stole 

Co w świętach jest (miejmy nadzieję) ważniejsze niż prezenty? Spotkanie przy stole, rozmowa, dzielenie się opłatkiem, życzenia. To bywa trudne. szczególnie teraz, gdy żyjemy w społeczeństwie bardzo podzielonym. Często ów podział sięga też rodzin. Bywa, że wręcz umawiamy się o czym będziemy rozmawiać, a jakich wątków nie poruszać. Przecież tak całkiem milczeć byłoby jakoś dziwnie. O tym, jak zmierzyć się z tym wyzwaniem, jak sprawić, by stół wigilijny był okazją do pojednania (albo choćby usłyszenia się nawzajem) opowiada autor przepisu na świąteczną rozmowę.

***

Wydarzenia są organizowane w ramach projektu projektu Katalizator innowacji społecznych, który jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego.

belka logotypy Unia Europejska, flaga Polski oraz logo EFS