Pytamy o zielone – akcja obywatelska

Najbliższe wybory samorządowe w Polsce odbędą się 7 kwietnia 2024 roku. Wspólnie z innymi organizacjami dołączyliśmy jako partnerzy do akcji obywatelskiej Pytamy o zielone i rownież Was zachęcamy do udziału. Uczestnicząc w niej dowiesz się, jak działać na rzecz ambitniejszych celów środowiskowych w programach kandydatów i kandydatek w wyborach oraz jakie pytania im zadawać. Razem możemy sprawić, żeby nasze gminy stały się bardziej zielone i przyjazne klimatowi, a życie w nich zdrowsze, bezpieczniejsze i tańsze.

Zgłosić się do akcji można wypełniając formularz dostępny na stronie: https://pytamyozielone.org najpóźniej do 11 lutego. W ramach akcji “Pytamy o zielone” możecie zadawać pytania kandydatom podczas spotkań przedwyborczych, z grupą znajomych czy swoją organizacją pozarządową zrobić spotkanie lub debatę kandydatów na “zielony” temat ważny u Was w miejscowości albo po prostu pytać o zielone na forum internetowym czy lokalnych mediach.

Nie musisz być ekspertem/ekspertką, by dołączyć do akcji. W ramach programu otrzymasz wsparcie i informacje dotyczące zadawania pytań kandydatom i kandydatkom na stanowiska radnych, wójtów i burmistrzów podczas cyklu spotkań online. Będziemy skupiać się na tematach takich jak poprawa jakości powietrza, działania przeciwdziałające suszom i podtopieniom oraz obniżanie temperatury w okresach upałów w naszych miejscowościach.

W ramach akcji otrzymasz:

  • materiały edukacyjne, z których dowiecie się m.in. jakie kompetencje ma samorząd w obszarach dotyczących wody i zieleni, powietrza oraz odpadów,
  • przykłady pytań, które możecie zadawać kandydatkom i kandydatom w ww. obszarach,
  • listę postulatów, których wdrożenie sprawi, iż gminne placówki edukacyjne będą przyjaźniejsze dzieciom i klimatowi,
  • scenariusze spotkań i debat nt. wyzwań środowiskowych, które możecie zorganizować,
  • dostęp do webinariów i spotkań z ekspertami,
  • wiedzę, silne argumenty i przykłady dobrych praktyk, jak inne samorządy odpowiadają na “zielone” wyzwania, których możecie użyć w rozmowach z kandydatkami i kandydatami do samorządu,
  • wsparcie od innych osób, które chcą zmieniać swoje otoczenie na lepsze.

Akcja Pytamy o zielone jest realizowana przez Fundacja FRSI i finansowana ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.  Partnerami akcji są: Fundacja Sendzimira, OFOP, Związek Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć, Fundacja Wspomagania Wsi, Fundacja Stocznia, Rodzice dla klimatu – Parents for Future PL, Światowy Ruch Katolików na rzecz Środowiska, Koalicja Klimatyczna.