“Debiuty w partycypacji” – ruszył nabór do II edycji

“Debiuty w partycypacji” to program wspierający działające lokalnie organizacje, które jeszcze nie mają doświadczenia we włączaniu społeczności do decydowania o wspólnych sprawach. 

Masz pomysł jak zachęcić swoją społeczność do aktywności obywatelskiej? Chcesz dowiedzieć się jak się do tego zabrać? Dołącz do programu! 

W programie otrzymasz wsparcie mentorskie i finansowe, które pomoże Twojej organizacji przeprowadzić np. lokalną debatę / naradę, konsultacje dotyczące ważnego tematu (np. rozwoju miejscowości) czy społeczną diagnozę wspólnej przestrzeni. Warto pamiętać, że partycypacja to wpływ mieszkańców i mieszkanek na decyzje podejmowane przez władze samorządowe, ale także przez instytucje mu podległe, tj. szkoła, biblioteka, rada osiedla. Zatem jeśli czujesz, że chcesz coś zrobić w tym obszarze i masz chęć działania, ale nie masz doświadczenia, sprawdź jak możemy pomóc Twojej organizacji postawić pierwsze kroki.

Kogo zapraszamy?

Przede wszystkim zależy nam na współpracy z młodymi organizacjami z małym doświadczeniem działającymi:

  • w małych miejscowościach i/lub wsiach
  • w miastach powiatowych i byłych miastach wojewódzkich
  • szczególnie zapraszamy osoby z województw: podkarpackiego, podlaskiego, warmińsko-mazurskiego, świętokrzyskiego, lubelskiego

Czego możesz się spodziewać?

Będziemy wspierać organizacje w stawianiu ich pierwszych kroków w obszarze partycypacji! Zespół programu to osoby z bogatym doświadczeniem, ale przede wszystkim chętne do pomocy i działania. To program dla początkujących, więc przeprowadzimy organizację przez cały proces:

  • pomożemy zaplanować działanie partycypacyjne adekwatne do lokalnych warunków i możliwości
  • przekażemy grant do 5 000 zł na przeprowadzenie zaplanowanego działania i bon o wartości 2 000 zł na wzmocnienie (szkolenia indywidualne)
  • zorganizujemy dwa spotkania sieciujące, abyście mogli poznać osoby podobne do Was, wymienić się swoimi doświadczeniami i poznać tajniki partycypacji (zobacz jak wyglądało pierwsze i drugie spotkanie w I edycji)
  • zaprosimy uczestników i uczestniczki na webinary szkoleniowe, podczas których poszerzycie swoją wiedzę nt. zarządzania organizacją i finansami organizacji, komunikacji wewnętrznej i zewnętrznej

Jak dołączyć do programu?

Zgłoszenia do II edycji programu trwają do 12 kwietnia 2024 r. (piątek) do godz. 12:00 poprzez formularz dostępny na stronie Zgłoś się. Formularz jest prosty – poprosimy w nim m.in. o kilka słów o Twojej organizacji, pytamy o powody dołączenia do programu oraz wstępny pomysł na działanie.

Wszystkie osoby zainteresowane udziałem zapraszamy na webinar informacyjny 25 marca 2024 r. o godzinie 15:00, podczas którego przybliżymy działania oraz odpowiemy na pytania. Zachęcamy do przeczytania informacji o programie.

W razie pytań prosimy o kontakt z koordynatorem Marcinem Góreckim – telefonicznie od poniedziałku do piątku w godzinach 09:00-17:00 pod numerem telefonu: 500 142 994 lub mailowo: [email protected]

Zainspiruj się!

Chcemy pokazać ludziom, że mogą zmieniać rzeczywistość, muszą tylko wiedzieć jak – mówią mieszkańcy wsi i małych miast, którzy zrealizowali swoje działania w pierwszej edycji programu „Debiuty w partycypacji”. Swoje niewielkie społeczności zaangażowali m.in. do ratowania zasobów wody, wprowadzenia budżetu obywatelskiego czy stworzenia miejsca dla młodych do rozwijania pasji. A do czego potrzebny był im wózek? Zachęcamy do poznania ich historii:

W Babimoście „udało się zebrać 422 podpisy. I złożyć uchwałę na ręce radnych. – Nasi radni po raz pierwszy spotkali się z taką sytuacją. No bo jak to? Obywatele przedkładają uchwałę? My, radni, to tak, ale zwykli ludzie?” Sprawdź jak Towarzystwo Miłośników Ziemi Babimojskiej w swoim debiucie zaktywizowało swoją społeczność.

Poznaj historię włączania liczącej niespełna 80 mieszkańców i mieszkanek wsi Niczonów, w której – dzięki „Debiutom w partycypacji” – po raz pierwszy włączono ludzi do działania. Przyszli do programu, by znaleźć coś, co łączyłoby mieszkańców, zbliżyło ich do siebie. I zachęcało młodych do powrotu lub pozostania tutaj, bo już ponad 60 proc. mieszkańców Niczonowa jest powyżej 60. roku życia. A nie chcemy przecież, by nasza wyjątkowa wioska wymarła”.

Stowarzyszenie „Skała” za cel udziału w naszym programie postawili sobie odzyskanie funduszu sołeckiego dla mieszkańców, by „oddać decyzję o podziale pieniędzy w ich ręce”. Wiedzieli, że to swego rodzaju akt odwagi cywilnej, by przyjść na zebranie wiejskie i wyrazić swoje zdanie, zwłaszcza jeśli jest ono w kontrze do stanowiska lokalnych władz. Zobacz jak dotychczas wyglądały zebrania wiejskie i co zmieniło się dzięki partycypacyjnym działaniom.

Pomogliśmy też przeprowadzić proces podkarpackiej Fundacja AS KIER. Sprawdź co udało im się dowiedzieć na temat tego, jak młodzi ludzie chcą spędzać czas wolny, jaką mają wizję samych siebie, jak zachęcić ich do działania na rzecz społeczności lokalne.

Kiedyś koło (gospodyń wiejskich) było oknem na świat, można w nim było poznać nowe przepisy kulinarne czy sposoby szydełkowania. Dziś oknem na świat jest internet. Czy to znaczy, że koła nie są już potrzebne? Wierzymy, że są, tylko trzeba znaleźć na nie pomysł – mówi Alicja, jedna z założycielek mieczewskiego KGW. Wspólnie z innymi gospodyniami postanowiła przeprowadzić działanie partycypacyjne, czyli zapytać mieszkańców Mieczewa o ich potrzeby społeczno-kulturalne. Zobacz efekty!

***

Program „Debiuty w partycypacji” realizowany jest w partnerstwie z German Marshall Fund.

Środki finansowe pochodzą z programu CEBRICS Amerykańskiej Agencji Rozwoju Międzynarodowego USAID.