Wzmacnianie Zdolności Organizacji Strażniczych do Litygacji Strategicznej – zaproszenie
The Transatlantic Foundation (TF) w kooperacji z programem Engaging Central Europe (ECE) prowadzonym przez The German Marshall Fund of the United States, ogłaszają specjalne zaproszenie do składania wniosków. Celem działań wspieranych w tym procesie jest wzmocnienie zdolności do litygacji strategicznej wśród organizacji antykorupcyjnych i grup strażniczych w Polsce.
Litygacja strategiczna to działania prawne podejmowane w interesie publicznym, których celem jest m.in. rozstrzygnięcie ważnych kwestii społecznych, jak również walka z naruszeniami prawa.
Pomimo prób podważenia niezależności sądownictwa przez populistyczne, nieliberalne rządy, to właśnie sądy krajowe i międzynarodowe często zapewniają przestrzeń do skutecznej walki o wartości demokratyczne. Fora sądowe pozwalają na systemowe kwestionowanie dyskryminujących przepisów oraz demontażu mechanizmów kontroli, a także ułatwiają egzekwowanie prawa do informacji i opór wobec manipulowania prawem przez autokratów. Litygacja strategiczna jest jednym z kluczowych narzędzi organizacji strażniczych, które walczą o ochronę praw człowieka, przejrzystość i konstytucjonalizm za pomocą środków prawnych.
Zaproszenie to jest skierowane do organizacji pozarządowych z siedzibą w Bułgarii, Chorwacji, Polsce, Rumunii, na Słowacji i na Węgrzech. Wnioskujące organizacje muszą wykazać zgodność z fundamentalnymi prawami i wartościami, na których opiera się UE, oraz udokumentowane doświadczenie w zakresie ochrony praw człowieka lub walki o jawność w jednym z wyżej wymienionych krajów.
W ramach tego zaproszenia TF będzie wspierać krótko- i średnioterminowe projekty trwające od 6 do 12 miesięcy. Dotacje w wysokości od 10,000 do 30,000 EUR będą dostępne dla projektów realizowanych w jednym kraju; dotacje od 10,000 do 40,000 EUR będą dostępne dla projektów międzynarodowych.
Możliwe rodzaje działań:
- Zapewniają pomoc prawną zmarginalizowanym społecznościom i osobom dotkniętym naruszeniami praw człowieka.
- Wzmacniają strategiczne zdolności litygacyjne organizacji, które reprezentują przed sądami pokrzywdzone strony i ofiary naruszeń praw człowieka o znaczeniu systemowym.
- Wzmacniają strategiczne zdolności litygacyjne organizacji, które w strategiczny sposób korzystają z prawa dostępu do informacji publicznej (ang. FOI) w celu utrzymania przejrzystości oraz pomocy obywatelom i organizacjom społeczeństwa obywatelskiego w składaniu wniosków FOI i odwoływaniu się od decyzji odmownych.
- Prowadzą warsztaty, seminaria lub szkolenia w celu poszerzenia wiedzy prawnej organizacji pozarządowych, ze szczególnym uwzględnieniem możliwości interwencji prawnej na poziomie krajowym i międzynarodowym.
- Tworzyć złożone strategie komunikacji i rzecznictwa wokół działań organizacji strażniczych oraz ich pracy litygacyjnej.
Uwaga! Działania, które kwalifikują się do przyznania nagrody muszą ograniczać się do: budowania zdolności organizacyjnych, wzmacniania świadomości, zdobywania umiejętności, wymiany dobrych praktyk i analizy.
Propozycje projektów należy przesyłać do północy, 1 września, 2024 roku.
Więcej informacji i formularz aplikacji o dofinansowanie dostępne są na tej stronie.