Ruszają konsultacje społeczne dot. profilu absolwenta i absolwentki

Weź udział w ogólnopolskich konsultacjach społecznych wstępnego profilu absolwenta i absolwentki przedszkola i szkoły podstawowej! Inauguracja już 26 września!

Jakie elementy budują pożądaną współcześnie triadę: wiedza, umiejętności i kompetencje społeczne? Czy posiadana przez absolwenta wiedza jest nadal najważniejszym elementem wymagań stawianych przed nim w polskiej szkole? A może bardziej będzie się liczyć umiejętność korzystania z posiadanej wiedzy dla dobra siebie i swojego otoczenia? Jedno jest pewne każda osoba, której bliski jest los i przyszłość współczesnego ucznia i uczennicy może wziąć udział w dyskusji na ten temat. Fundacja Stocznia właśnie rozpoczyna proces ogólnopolskich konsultacji społecznych wstępnego profilu absolwenta i absolwentki.

Inauguracja procesu 26 wrześniaKonsultacje opracowanego przez Instytut Badań Edukacyjnych na zlecenie Ministerstwa Edukacji Narodowej profilu absolwenta i absolwentki rozpoczną się na początku października. Spotkanie inaugurujące proces odbędzie się w piątek, 27 września, podczas konferencji w Ministerstwie Edukacji Narodowej oraz online. W trakcie tego spotkania Maria Belina Brzozowska i Kuba Wygnański opowiedzą czym są konsultacje społeczne i wyjaśnią, jak można się w nie włączyć. Zachęcamy do uczestniczenia w wydarzeniu stacjonarnie lub online (obowiązuje wcześniejsza rejestracja). Zobacz szczegóły i program wydarzenia.O czym będziemy rozmawiać?

Na podstawie badań, analiz, raportów i doświadczeń innych krajów Instytut Badań Edukacyjnych, na zlecenie Ministerstwa Edukacji Narodowej, wypracował profil absolwenta i absolwentki. Teraz ta propozycja zostanie poddana szerokim konsultacjom m.in. ze środowiskiem rodziców, uczniów i nauczycieli oraz organizacji i instytucji zajmujących się edukacją i oświatą. Każda osoba, której los polskiej edukacji leży na sercu może i powinna wziąć udział w spotkaniu i wypowiedzieć się. Przygotowany profil będzie podstawą do opracowania zmian w edukacji, dzięki czemu będzie ona w większym stopniu odpowiadać na wyzwania XXI wieku. Profil, który będzie przedmiotem dyskusji podczas konsultacji, dostępny będzie wkrótce na stronie programu.

Jak się włączyć w konsultacje?

Fundacja Stocznia, która została zaproszona do przeprowadzenia ogólnopolskiego procesu konsultacyjnego, zrealizuje 20 spotkań konsultacyjnych – w formie online (14) i stacjonarnej (6). Swoje zdanie na temat proponowanego kształtu profilu można będzie wyrazić:

  1. podczas otwartych dla każdego spotkań stacjonarnych w Białymstoku, Rzeszowie, Szczecinie, Warszawie (2) i we Wrocławiu,
  2. podczas spotkań online (osobne spotkania dla poszczególnych grup interesariuszy: dyrektorów, nauczycieli, uczniów, kuratorów i pracowników instytucji oświatowych, rodziców, przedstawicieli samorządów, organizacji społecznych i in.),
  3. za pośrednictwem formularza,
  4. przeprowadzając własne spotkanie wykorzystując przygotowane przez Fundację narzędzia.

Więcej informacji dostępnych jest na stronie: https://ibe.edu.pl/pl/konsultacje-spoleczne.