Bez lania wody. Przeprowadź w OSP naradę gminną o tym, jak lepiej gospodarować wodą

O tym, jak ważne jest mądre gospodarowanie wodą, doskonale wiedzą strażacy i strażaczki, którzy na co dzień walczą ze skutkami suszy i podtopień. Dlatego to właśnie ich zapraszamy do zorganizowania narad o wodzie włączających do rozmowy mieszkańców i mieszkanki gminy. Narady to otwarte spotkania, które Ochotnicze Straże Pożarne z całej Polski mogą przeprowadzić z naszym wsparciem. Właśnie rozpoczęliśmy nabór!

Do czego zapraszamy i co oferujemy?

Szukamy członków i członkiń OSP, którzy chcą przeprowadzić w swoich społecznościach narady gminne w temacie „Jak mądrze gospodarować wodą?”. Ochotnikom i ochotniczkom zapewnimy przeszkolenie (23–24 listopada w Warszawie) oraz wsparcie merytoryczne i finansowe (1000 złotych). Rekrutacja trwa do 10 listopada!

Dzięki udziałowi w projekcie „Bez lania wody” i organizacji narady o wodzie w swojej gminie:

  • zdobędziesz nowe umiejętności – nauczysz się, jak indywidualnie i na poziomie gminnym radzić sobie z wyzwaniami związanymi z wodą, 
  • poznasz tajniki organizacji i prowadzenia spotkań – nauczysz się, jak prowadzić rozmowę i moderować dyskusje,
  • poznasz innych zaangażowanych strażaków i strażaczki – spotkasz ludzi z podobnym zapałem, z którymi możesz wymienić się doświadczeniami i pomysłami,
  • sprawisz, że Twoja jednostka OSP stanie się bardziej widoczna w życiu gminy,
  • stworzysz przestrzeń do rozmów – mieszkańcy i mieszkanki będą mieli miejsce, gdzie mogą porozmawiać o sprawach, które są dla nich ważne.

Ochotnikom i ochotniczkom zapewnimy pomoc w przygotowaniu narady, w tym:

  • weekendowe wyjazdowe szkolenie (w Warszawie) dotyczące organizacji narad, promocji i moderacji spotkań, a także wyzwań związanych z gospodarowaniem wodą – prowadzone przez ekspertów w obu dziedzinach (zapewnimy zwrot kosztów podróży, nocleg i wyżywienie podczas szkolenia);
  • materiały potrzebne do wypromowania i przeprowadzenia narady (przystępny poradnik dla organizatorów narad, scenariusz narady, materiały edukacyjne, szablony plakatów itp.);
  • zdalne wsparcie eksperckie w organizacji narad;
  • wsparcie finansowe w organizacji narady (1000 zł).

Czym jest narada gminna?

To proste w organizacji spotkanie otwarte, trwające kilka godzin i odbywające się według gotowego scenariusza, służące zebraniu głosów społeczności lokalnej (mieszkańców i mieszkanek) na dany temat. Dotychczas, przy wsparciu Fundacji Stocznia, odbyły się m.in. narady na temat edukacji (w 2019 roku) i kosztów energii (w 2022 roku), skupiające łącznie ponad 4500 osób z blisko 200 miejscowości, a także kilkadziesiąt narad gminnych o wodzie realizowanych od 2023 roku w różnych jednostkach OSP, w których razem udział wzięło kilkaset osób.

Harmonogram

  • rekrutacja: do 10 listopada 2024 roku za pomocą krótkiego formularza dostępnego na stronie: https://forms.gle/eWEgb2KK5XvXrNgX7 
  • ogłoszenie wyników rekrutacji: do 12 listopada 2024 roku
  • szkolenie dla ochotników i ochotniczek: 23–24 listopada 2024 roku, Warszawa
  • narady gminne: do końca stycznia 2025 roku

Kontakt

Więcej informacji o projekcie udziela Katarzyna Pawłowska z Fundacji Stocznia: 667 145 915, [email protected].

Projekt „Bez lania wody”, realizowany jest pod patronatem pisma „Strażak” przez Fundację Stocznia w partnerstwie ze Związkiem Ochotniczych Straży Pożarnych RP, Fundacją Sendzimira i Fundacją Zdrowa Rzeka, a wspierany przez European Climate Foundation.

FAQ, czyli najczęściej zadawane pytania

Kto może wziąć udział w projekcie?

Do udziału w projekcie zapraszamy ochotników i ochotniczki z OSP. Naradę o wodzie można przeprowadzić z pomocą osób nienależących do OSP, ale nasze wsparcie przekazujemy wyłącznie strażakom i strażaczkom.

Czy muszę brać udział w szkoleniu?

Tak, bardzo zależy nam, żeby wszystkie osoby, które będą organizować naradę, uzyskały odpowiednie przeszkolenie. Szkolenie będzie okazją do podniesienia swojej wiedzy o wyzwaniach związanych z gospodarowaniem wodą (szkolenie poprowadzi ekspertka w tej dziedzinie) i nauczenia się, jak sprawnie zaplanować, wypromować, zorganizować i przeprowadzić naradę. 

Czy mogę zorganizować naradę na inny temat?

Tak, ale nie w ramach naszego projektu. 🙂 Zależy nam na tym, żeby wszystkie narady miały ten sam temat, bo chcemy podsumować ich wyniki i zobaczyć, jakie mieszkańcy różnych gmin mają opinie i pomysły na rozwiązanie wyzwań związanych z gospodarką wodną.