Działasz na rzecz włączenia społecznego? Stwórz strategię swojej organizacji z naszym wsparciem!

Kompleksowe wsparcie w tworzeniu strategii rozwoju organizacji to jedno z kluczowych działań w realizowanym przez nas projekcie „Mów do rzeczy”.  W najbliższych miesiącach wybranych 5 organizacji społecznych weźmie udział w procesie, którego efektem będzie gotowy dokument strategiczny, uwzględniający zarówno misję i wizję, jak i konkretne cele operacyjne oraz działania prowadzące do realnej zmiany społecznej. Jeśli Twoja organizacja zajmuje się włączeniem lub integracją społeczną, a do tego chce wzmocnić swoje działania i zwiększyć wpływ na polityki publiczne, to projekt “Mów do rzeczy” jest właśnie dla Was!

Sprawdź wyniki rekrutacji I naboru do kompleksowego wsparcia w procesie wypracowywania strategii organizacji (22.11.2024)

Dlaczego warto?
Przystąpienie do projektu to wyjątkowa okazja, aby bezpłatnie skorzystać ze wsparcia, w tym przede wszystkim:

  • wypracować jasną i spójną strategię (z określeniem misji, wizji i wartości), która pomoże skuteczniej działać w obszarze włączenia społecznego oraz prowadzić działania rzecznicze i związane z wpływaniem na polityki publiczne,
  • zaplanować konkretne cele strategiczne i operacyjne, które pomogą Wam lepiej odpowiadać na potrzeby społeczności,
  • opracować propozycje programów i projektów, dzięki którym zrealizujecie swoją misję,
  • określić cele instytucjonalne, aby wzmocnić organizację i zwiększyć jej skuteczność w realizacji zadań i wpływ na polityki publiczne.

Dla kogo?
Naszą ofertę kierujemy do organizacji o zasięgu co najmniej regionalnym (obejmujących kilka powiatów), które działają na rzecz włączenia i integracji społecznej. Poszukujemy organizacji, które chcą rozwijać swoje kompetencje rzecznicze i zwiększyć swój wpływ na polityki publiczne.

Zapraszamy organizacje, które nie posiadają aktualnej strategii działania (stworzonej w ciągu ostatnich 3 lat) i są gotowe zaangażować się w pracę nad jej opracowaniem. 

Jesteśmy otwarci na współpracę z zespołami organizacji, których członkowie i członkinie mają specjalne potrzeby. Zachęcamy do zgłaszania się, postaramy się na nie odpowiedzieć tak, by wszyscy mogli skorzystać z oferowanego wsparcia. 

Jak wygląda proces planowania strategicznego?
Współpraca obejmuje 5 stacjonarnych warsztatów strategicznych prowadzonych przez zespół ekspercki w siedzibie wspieranej organizacji oraz pracę własną pomiędzy spotkaniami. Każda organizacja musi wyznaczyć zespół składający się z co najmniej czterech osób – w tym osób decyzyjnych, które będą odpowiedzialne za wdrażanie strategii. Cały proces potrwa około 5 miesięcy, a harmonogram będzie indywidualnie dopasowany do potrzeb i możliwości danej organizacji.

Dodatkowo, każdy zespół pracujący nad strategią otrzyma wsparcie edukacyjne (szkolenia, warsztaty, webinary) z zakresu strategii, rzecznictwa i kształtowania polityk publicznych.

Kiedy zaczynamy?
Prace rozpoczynamy już jesienią 2024 roku dla pierwszych dwóch organizacji, a kolejne zespoły wystartują wiosną 2025 roku. Nie czekaj! Zgłoś swoją organizację już dziś i skorzystaj z wyjątkowej okazji, aby rozwinąć swoje działania na rzecz włączenia społecznego.

Zgłoszenia i kryteria
Zgłoszenia przyjmujemy do 15 listopada 2024 przez formularz rekrutacyjny lub telefonicznie pod numerem +48 797 187 246.

W ocenie zgłoszeń będziemy brać pod uwagę następujące aspekty:

  • kryterium formalne – warunek przystąpienia do rekrutacji: organizacja prowadząca działania na rzecz właczania i integracji społecznej, działająca co najmniej na poziomie regionalnym (kilka powiatów), nieposiadająca dokumentu strategicznego stworzonego w ciągu ostatnich 3 lat.
  • motywacja do rozwoju działań rzeczniczych, monitorujących oraz wpływających na polityki publiczne w obszarze działalności organizacji (0-4pkt)
  • koncepcja prowadzenia działań rzeczniczych, wpływania na polityki publiczne lub ich monitorowania w perspektywie najbliższych 3-5 lat. (0-4 pkt)
  • dotychczasowe doświadczenie w działaniach rzeczniczych, monitorowaniu i wpływaniu na polityki publiczne (0-2 pkt)
  • uzasadnienie potrzeby przeprowadzenia procesu strategicznego i jego znaczenia dla organizacji (0-3 pkt)

Oceny zgłoszeń dokona komisja rekrutacyjna złożona z 3 członków zespołu projektu, w tym specjalistów ds. planowania strategicznego. Wszyscy oni podpiszą odpowiednią deklarację bezstronności i zostaną poproszeni o zadeklarowanie wszelkich konfliktów interesów. 

Do procesów zostaną zaproszone organizacje, które otrzymają największą liczbę punktów. Zostanie także utworzona lista rezerwowa wg przyznanej punktacji. Zastrzegamy, że do wspólnej pracy zapraszamy organizacje, które otrzymały co najmniej 8 punktów. W przypadku gdy dwie lub więcej organizacji otrzyma tę samą liczbę punktów, zastrzegamy prawo do przeprowadzenia dodatkowych rozmów rekrutacyjnych.

Kontakt

W razie pytań lub wątpliwości, zapraszamy do kontaktu z koordynatorkami projektu: Aleksandrą Pierścińska ([email protected]) i Katarzyną Wójcikowską-Baniak : ([email protected]) lub telefonicznie pod numerem +48 797 187 246.

 

Projekt Mów do rzeczy – kompleksowa edukacja i wsparcie organizacji w zakresie wpływania na polityki publiczne i prowadzenia działań rzeczniczych realizowany ze środków programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-27.