Generujemy ciepło!

Chcemy wysłać ciepło tam, gdzie go brakuje, gdzie nie ma ciszy i spokoju. OPORA – ukraińska organizacja, pod przewodnictwem Oleha Levchenko, przed eskalacją wojny w Ukrainie zajmowała się m.in. przejrzystością w życiu publicznym i partycypacją. Właśnie podczas tych działań mieliśmy przyjemność ich poznać. Obecnie – z oczywistych powodów – przestawili znaczną część swoich sił na to, co teraz ważniejsze i pilniejsze.

Chcielibyśmy tych z Was, którzy uznają to za dobrą okoliczność i będą mieli takie możliwości, zaprosić do wspólnego wsparcia i pomocy dla OPORY, (https://www.oporaua.org/en/about#Section1). Dziś pomagają w pozyskiwaniu różnego rodzaju sprzętów niezbędnych w szpitalach i zniszczonych miejscowościach. Teraz zbierają pieniądze na kolejny generator prądu, a my bardzo chcemy ogrzać – ich serca nadzieją, ale też bardziej realnie sprawić, by przetrwali zimę.

Poniżej przesyłamy kilka słów od Oleha – wyjaśnią lepiej niż my, jak wygląda ich obecna sytuacja i potrzeby. 

Znaczna liczba uchodźców pozostaje na Ukrainie z powodu rosyjskiej agresji. Obecnie zarejestrowanych jest ponad 44 miliony uchodźców. Rosja grozi zniszczeniem naszej infrastruktury. A miliony ludzi są zmuszone do przebywania w obcym mieście, w akademiku, gdzie często nie ma prądu i wody, Internetu i innych usług.

Staramy się pomagać schroniskom w każdy możliwy sposób. Tym samym pod naszą opieką znalazło się 5 schronisk w Winnicy, czyli prawie 900 osób. A większość z nich to matki z dziećmi i osoby starsze, którym jest bardzo ciężko. Od 24 lutego pomagamy schroniskom, pozyskując różne środki. Na dzień dzisiejszy te 5 schronów jest wyposażonych w małe generatory. Jednak ta pomoc nie wystarczy i jesteśmy zmuszeni zwrócić się do przyjaciół i partnerów, którzy mogliby nam pomóc.

Obecnie potrzebna jest pomoc jednemu z największych schronisk w Winnicy, w którym mieszka około 200 osób z Chersonia, Ługańska, Mariupola, Charkowa i innych miast. Istnieje konieczność zakupu agregatu prądotwórczego w celu zapewnienia funkcjonowania internatu, w którym mieszkają ludzie oraz kuchni. 

Będziemy wdzięczni za pomoc osobom, które straciły domy i przechodzą teraz wyjątkowo trudne chwile.

 

Wpłat można dokonać tradycyjnym przelewem na nasze konto w Santander Bank Polska SA:
Fundacja Stocznia (Plac Zamkowy 10, 00-277 Warszawa)
86 1090 2851 0000 0001 4265 2583 (z tytułem przelewu „Generator”).