Badanie Młodzież na wsi

Projekt realizowaliśmy wspólnie z Polsko-Amerykańską Fundacją Wolności.
Koordynatorki: Agnieszka Strzemińska i Maria Wiśnicka

Badanie Młodzież na wsi

Głównym celem projektu było poznanie potrzeb, ale też możliwości i aspiracji młodzieży z terenów wiejskich i małych miasteczek. Przyglądaliśmy się temu w jaki sposób młodzi funkcjonują w swoich środowiskach – o czym marzą, co ich motywuje, czego się boją, co postrzegają jako ograniczenie, jak funkcjonują z instytucjami i organizacjami lokalnymi.

Raport, który podsumowuje projekt badawczy miał cele praktyczne – chcieliśmy, żeby był jak najbardziej użyteczny dla instytucji i organizacji wspierających młodych i służył jako zestaw wskazówek, na co warto zwrócić uwagę, rozpoczynając, planując i weryfikując działania dla młodych i z młodymi. W raporcie przedstawiamy typy aktorów, procesów i mechanizmów, które zobaczyliśmy w czasie badania.

Mamy nadzieję, że raport ten jest, z jednej strony inspiracją do rozważania możliwych scenariuszy rozwoju wsi, z drugiej zaś znajduje praktyczne zastosowanie jako przewodnik po świecie młodych. Raport może być traktowany jako swego rodzaju check-lista możliwych problemów i ograniczeń, na które warto zwrócić uwagę myśląc i planując działania wspierające młodych.

Polecamy raport wszystkim, których już realizują lub planują działania z młodymi na wsi i w małych miasteczkach, wierząc, że pomoże on lepiej zrozumieć sytuację w której się znajdują.

Czas trwania projektu: maj-grudzień 2010

Koordynatorki: Agnieszka Strzemińska i Maria Wiśnicka

Zespół badawczy: Michał Bargielski, Piotr Bekas, Hubert Borowski, Michał Danielewicz, Aleksandra Gołdys, Paweł Hess, Paulina Jędrzejewska, Agata Nowotny, Łukasz Ostrowski, Tomasz Ratter, Monika Stec, Bartosz Stodulski, Ewa Stokłuska, Agnieszka Strzemińska, Agata Tomaszuk, Maria Wierzbicka, Maria Wiśnicka

Wsparcie: Anna Giza i Wojciech Rustecki

Projekt był realizowany we współpracy i przy wsparciu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności

 

Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności logo