Koła Gospodyń Wiejskich. Nie tylko od kuchni

Koła Gospodyń Wiejskich. Nie tylko od kuchni

Projekt badawczo-popularyzatorski

poświęcony Kołom Gospodyń Wiejskich

Koła Gospodyń Wiejskich. Nie tylko od kuchni

W ramach projektu przyglądaliśmy się odradzającej się właśnie w Polsce tradycji Kół Gospodyń Wiejskich. Przeprowadziliśmy badanie, przygotowaliśmy raport podsumowujący oraz wystawę plenerową.

Patronem roku 2014 jest Oskar Kolberg, wybitny XIX-wieczny etnograf i ludoznawca. W ramach obchodów jego roku zrealizowaliśmy projekt badawczy, w którym przyglądaliśmy się odradzającej się właśnie w Polsce tradycji Kół Gospodyń Wiejskich. Staraliśmy się odpowiedzieć na pytanie, jaka jest skala ich występowania w dzisiejszej Polsce, czym zajmują się współczesne koła, a także jaką rolę odgrywają w swoich społecznościach?

W ramach projektu badawczego, składającego się z części ilościowej i jakościowej, stworzyliśmy wystawę plenerową poświęconą zjawisku KGW. Pokazaliśmy, jak zmieniała się na przestrzeni lat rola Kół w życiu społeczności wiejskich. Wystawę ilustrowaną zdjęciami fotografa Wojtka Radwańskiego można było oglądać na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie.

Oprócz wystawy powstał raport „Koła Gospodyń Wiejskich. Nie tylko od kuchni” podsumowujący badanie oraz podcasty – zmontowane z materiału audio nagranego podczas wizyt w pięciu miejscowościach w różnych częściach Polski:

Koła Gospodyń Wiejskich

 

Czas trwania: kwiecień-wrzesień 2014
Koordynatorzy: Magda Biejat i Jan Mencwel
Zespół Stoczni: Julia Olesińska, Jan Wiśniewski, Katarzyna Milczewska, Mateusz Przywara, Rafał Rudnicki, Katarzyna Wójcikowska
Wsparcie: Maria Wiśnicka
Zdjęcia: Wojtek Radwański

Projekt “Między wieńcem a zumbą. Tradycja lokalna w działaniu, czyli słów kilka o Kołach Gospodyń Wiejskich” realizowaliśmy ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu “Kolberg 2014 – promesa”, prowadzonego przez Instytut Muzyki i Tańca.

logo instytut tańca i muzyki