Szanuj zieleń – szukamy nowych rozwiązań chroniących warszawską zieleń

Koordynatorka: Magda Biejat

Szanuj zieleń

Na zlecenie Zarządu Zieleni m.st. Warszawy, we współpracy z cooperativa studio, prowadziliśmy proces badawczo-projektowy „Szanuj zieleń”, który miał na celu opracowanie rozwiązań chroniących miejską zieleń.

Zamienione w klepiska trawniki, rozjeżdżone parkowe alejki, połamane kwiaty i krzewy – to powszechny widok we wszystkich dzielnicach Warszawy. Coraz więcej z nas dostrzega, że samochody zajmują zbyt wiele przestrzeni. Jednocześnie obawiamy się ograniczeń w ruchu i likwidacji miejsc parkingowych.

W gronie mieszkańców, ekspertów i przedstawicieli miasta postanowiliśmy zmierzyć się z tym wyzwaniem i wspólnie opracowaliśmy konkretne, praktyczne i gotowe do wdrożenia rozwiązania, zapobiegające niszczeniu zieleni przez kierowców i innych uczestników ruchu.

Proces składał się z trzech głównych etapów: diagnozy, konceptualizacji i prototypowania.

Etap I – diagnoza, czyli tworzenie bazy wiedzy na temat skali, charakteru oraz sprawdzonych środków zaradczych do przeciwdziałania problemowi (czerwiec 2018)

Etap II – konceptualizacja, czyli wspólne poszukiwanie rozwiązań w trakcie otwartych warsztatów (lipiec – sierpień 2018)

Etap III – prototypowanie i ocena pomysłów, czyli zbieranie opinii i testowanie poszczególnych propozycji (październik – listopad 2018)

Raport z przebiegu procesu jest dostępny tutaj.

 

Czas realizacji: maj – listopad 2018
Koordynatorka po stronie Stoczni: Magda Biejat
Zespół po stronie Stoczni: Magda Biejat, Jan Wiśniewski
Wsparcie: Łucja Krzyżanowska