Trzymamy kurs na partycypację
Celem projektu jest zwiększenie udziału obywateli i obywatelek oraz organizacji społecznych w podejmowaniu decyzji publicznych oraz rozwój mechanizmów partycypacji i współpracy między mieszkańcami i mieszkankami a władzami i administracją publiczną na różnych szczeblach. Projekt obejmuje działania edukacyjne, wzmacniające kompetencje partycypacyjne po stronie organizacji społecznych i administracji oraz promujące podejście partycypacyjne jako standard w procesach decyzyjnych. Zakłada także działania sieciujące i wzmacnianie środowiska praktyków i praktyczek partycypacji – zarówno na szczeblu ogólnopolskim, jak i w regionach.
Do kogo kierujemy ten projekt?
Z działań w ramach projektu będą mogły skorzystać głównie osoby zajmujące się na co dzień partycypacją obywatelską i takie, które chciałyby zacząć działać w tym obszarze – zarówno przedstawiciele i przedstawicielki organizacji społecznych, jak i administracji samorządowej, władz publicznych czy grup nieformalnych/aktywistycznych. Część działań będzie otwarta dla wszystkich, a część – skierowana do konkretnych grup).
Co planujemy w ramach projektu?
W ramach projektu planujemy::
- 5 ogólnopolskich Forów Praktyków Partycypacji;
- 7 Regionalnych Forów Partycypacji;
- 10 seminariów tematycznych o różnych aspektach partycypacji;
- szkolenia i seminaria dot. partycypacji dla osób z administracji samorządowej oraz lokalnych polityków i polityczek.
Planujemy także przeprowadzenie dwóch dialogowych procesów partycypacyjnych wokół kluczowych wyzwań społecznych – łączących element ogólnopolski (np. w formie panelu obywatelskiego) oraz narady lokalne, których efektem będzie opracowanie rekomendacji dla polityk publicznych.
Będziemy rozwijać zasoby strony partycypacjaobywatelska.pl, działać na rzecz wzmocnienia widoczności tematu partycypacji w mediach lokalnych i ogólnopolskich oraz śledzić wpływ naszych działań na rozwój mechanizmów partycypacyjnych w Polsce w ramach tzw. badania impactu projektu.
| Czas trwania: | kwiecień 2026 – marzec 2031 |
| Koordynatorka: | Maria Perchuć-Żółtowska |
| Zespół: | Maria Belina Brzozowska, Marcin Górecki, Joanna Pytel, Ewa Stokłuska |
Projekt realizowany z dotacji Funduszu Społeczeństwa Obywatelskiego EOG finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG i Funduszy Norweskich.
