Miasto społeczne Warszawa

Oddolne inicjatywy tworzą miasto – to motto przyświecało powstaniu strony www, na której przypominamy historię przedwojennych warszawskich organizacji i inicjatyw społecznikowskich.

Oddolne inicjatywy tworzą miasto – to motto przyświecało projektowi Miasto Społeczne Warszawa, w ramach którego uruchomiliśmy tą stronę www. Chcieliśmy pokazać Warszawę jako miasto tworzone przez jego mieszkańców. Poprzez przypominanie historii przedwojennych organizacji i inicjatyw społecznikowskich, próbowaliśmy stworzyć alternatywę dla jednoznacznej wizji historii Warszawy jako „miasta ruin”, w której  główny akcent pada na tragiczne aspekty jej historii. Chcieliśmy pokazać, że historyczna tożsamość warszawiaka nie zamyka się w archetypach „cwaniaka” i „powstańca”. Bycie „warszawiakiem” oznaczało przyjęcie postawy zaangażowania na rzecz wspólnego dobra mieszkańców i przejawiało się w różnego rodzaju oddolnych działaniach, wpływających na wszystkie aspekty życia miasta.

Szczególnie zależy nam na tym, aby niniejsza strona stała się inspiracją dla dzisiejszych działaczy społecznych, ludzi pracujących w organizacjach pozarządowych i miejskich aktywistów. Często, całkowicie mylnie, twierdzi się, że społeczeństwo obywatelskie narodziło się w Polsce w 1989 r. Niedocenianie i niezrozumienie własnych korzeni skutkuje licznymi deficytami (kompleksami, brakiem autentyczności, nieporadnością języka, brakiem tożsamości etc.). M.in. poprzez uruchomienie tej strony chcieliśmy podjąć próbę zmiany tego stanu rzeczy. Chcieliśmy rozbudzać wśród dzisiejszych działaczy zrozumienie własnych tradycji. Chcieliśmy w ten sposób mówić o potrzebie patriotyzmu, z którego to patriotyzmu fakt bycia „pozarządowcem”, aktywistą czy społecznikiem nie zwalnia, ale do którego raczej zobowiązuje.

Koordynatorzy: Jan Mencwel, Jan Wiśniewski

Projekt graficzny: Luckyboy

Projekt i wykonanie technologiczne: Laboratorium ee

Rok uruchomienia: 2010