Od diagnozy do strategii. Partycypacyjne planowanie usług publicznych w samorządach lokalnych.

Autorzy: Artur Bartoszewicz, Jan Herbst, Łukasz Ostrowski, Katarzyna Starzyk, Jan Jakub Wygnański

Pobierz
  • array(21) { ["ID"]=> int(1964) ["id"]=> int(1964) ["title"]=> string(24) "od_diagnozy_do_strategii" ["filename"]=> string(25) "oddiagnozydostrategii.pdf" ["filesize"]=> int(4075699) ["url"]=> string(76) "https://stocznia.org.pl/wp-content/uploads/2022/02/oddiagnozydostrategii.pdf" ["link"]=> string(153) "https://stocznia.org.pl/publikacje/od-diagnozy-do-strategii-partycypacyjne-planowanie-uslug-publicznych-w-samorzadach-lokalnych/od_diagnozy_do_strategii/" ["alt"]=> string(0) "" ["author"]=> string(1) "2" ["description"]=> string(0) "" ["caption"]=> string(0) "" ["name"]=> string(24) "od_diagnozy_do_strategii" ["status"]=> string(7) "inherit" ["uploaded_to"]=> int(1608) ["date"]=> string(19) "2022-02-17 12:00:01" ["modified"]=> string(19) "2022-02-17 12:00:01" ["menu_order"]=> int(0) ["mime_type"]=> string(15) "application/pdf" ["type"]=> string(11) "application" ["subtype"]=> string(3) "pdf" ["icon"]=> string(61) "https://stocznia.org.pl/wp-includes/images/media/document.png" }
    Od diagnozy do strategii (pdf, 3.89MB)

Od diagnozy do strategii

Jak wspólnie z mieszkańcami projektować usługi publiczne? Jak diagnozować potrzeby mieszkańców i zbierać opinie użytkowników? Jak angażować ich w budowanie strategii rozwoju usług publicznych?

Od kilku lat z biernych odbiorców polityk samorządowych mieszkańcy zmieniają się w obywateli odpowiedzialnych za przestrzeń, w której żyją – organizują się i podejmują działania, których celem jest zmiana jakości ich życia. Zjawisko to jest dzisiaj najważniejszym wyzwaniem dla zarządzających samorządami. Aby w sposób konstruktywny wykorzystać twórczą energię, która towarzyszy aktywistom miejskim, społecznikom, liderom organizacji pozarządowych czy po prostu coraz bardziej świadomym mieszkańcom, samorządowi liderzy muszą nauczyć się stwarzać warunki dla aktywnych obywateli. Muszą nauczyć się dzielenia wiedzą i planami, które posiadają oraz angażować mieszkańców w ich tworzenie już na etapie koncepcyjnym – diagnoz, analiz i wstępnych założeń. Muszą w końcu przygotować urzędników do innego sposobu działania. Stały dialog z mieszkańcami staje się świadomym i praktycznym narzędziem w rękach prezydentów, burmistrzów i wójtów.
/ze wstępu/

Publikację przygotowaliśmy wspólnie z Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m.st. Warszawy.

Autorzy: Artur Bartoszewicz, Jan Herbst, Łukasz Ostrowski, Katarzyna Starzyk, Jan Jakub Wygnański

Opisy przykładów: Anna Cybulko, Jan Herbst, Andrzej Szpor, Katarzyna Starzyk, Jan Wiśniewski

Redakcja merytoryczna: Anna Petroff-Skiba, Zofia Komorowska

Projekt graficzny: Studio Kotbury

Zdjęcia: Wojtek Radwański

Rok wydania: 2014

Strona www publikacji: oddiagnozy.stocznia.org.pl (archiwalna)

Posiadamy jeszcze niewielką liczbę publikacji w wersji drukowanej. Osoby zainteresowane ich otrzymaniem prosimy o kontakt na adres stocznia[at]stocznia.org.pl.