Panel obywatelski: czy i jak go organizować?

Autorzy: Filip Górski, Maria Jagaciak, Olga Napiontek, Katarzyna Pawłowska i Mateusz Wojcieszak

Pobierz plik
  • array(21) { ["ID"]=> int(1887) ["id"]=> int(1887) ["title"]=> string(58) "Panel-obywatelski-czy-i-jak-go-organizować-CAŁOŚĆ-1" ["filename"]=> string(44) "PanelobywatelskiczyijakgoorganizowaCALO1.pdf" ["filesize"]=> int(3104946) ["url"]=> string(95) "https://stocznia.org.pl/wp-content/uploads/2022/02/PanelobywatelskiczyijakgoorganizowaCALO1.pdf" ["link"]=> string(130) "https://stocznia.org.pl/publikacje/panel-obywatelski-czy-i-jak-go-organizowac/panel-obywatelski-czy-i-jak-go-organizowac-calosc-1/" ["alt"]=> string(0) "" ["author"]=> string(1) "2" ["description"]=> string(0) "" ["caption"]=> string(0) "" ["name"]=> string(51) "panel-obywatelski-czy-i-jak-go-organizowac-calosc-1" ["status"]=> string(7) "inherit" ["uploaded_to"]=> int(1745) ["date"]=> string(19) "2022-02-15 13:41:54" ["modified"]=> string(19) "2022-02-15 13:41:54" ["menu_order"]=> int(0) ["mime_type"]=> string(15) "application/pdf" ["type"]=> string(11) "application" ["subtype"]=> string(3) "pdf" ["icon"]=> string(61) "https://stocznia.org.pl/wp-includes/images/media/document.png" }
    Panel obywatelski: czy i jak go organizować? (pdf, 2.96MB)

Panel obywatelski: czy i jak go organizować?

Wspólnie z Fundacją Civis Polonus i Fundacją Pole Dialogu dzielimy się naszymi obserwacjami, refleksjami i wskazówkami dotyczącymi realizacji paneli obywatelskich.

Wspólnie z Fundacją Civis Polonus i Fundacją Pole Dialogu postanowiliśmy podzielić się naszymi obserwacjami, refleksjami i wskazówkami dotyczącymi realizacji paneli obywatelskich. Nasze podsumowanie możecie znaleźć w poradniku pn. „Panel obywatelski: czy i jak go organizować?”.

Przewodnik kierujemy do praktyków i praktyczek partycypacji (z samorządów terytorialnych i organizacji pozarządowych), a dzielimy się w nim naszymi obserwacjami z procesu przeprowadzonego w Warszawie i paneli obywatelskich zorganizowanych w innych polskich miastach.

Publikacja podzielona została na dwie części. W pierwszej z nich Kasia Pawłowska z naszego zespołu dała wskazówki dotyczące tego, kiedy warto organizować panel obywatelski. Przeczytacie w niej także, jak przeprowadzić taki proces on-line oraz jak na tle międzynarodowych praktyk i standardów wypadają polskie panele. W drugiej części Maria Jagaciak ze stoczniowego zespołu podjęła się przedstawienia zasad współpracy między urzędem zlecającym organizację panelu a jego koordynatorami. Poruszona została także kwestia roli ekspertów i ekspertek w panelu obywatelskim.

Poradnik stworzyliśmy w ramach projektu Przestrzeń Praktyków Partycypacji realizowanego z dotacji Program Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego z Funduszy EOG.