Prawa autorskie w inkubatorach innowacji społecznych

Autorka: Natalia Mileszyk

Pobierz publikację:
  • array(21) { ["ID"]=> int(3629) ["id"]=> int(3629) ["title"]=> string(32) "PrawaautorskiewinkubatorachISwww" ["filename"]=> string(36) "PrawaautorskiewinkubatorachISwww.pdf" ["filesize"]=> int(680639) ["url"]=> string(87) "https://stocznia.org.pl/wp-content/uploads/2023/10/PrawaautorskiewinkubatorachISwww.pdf" ["link"]=> string(121) "https://stocznia.org.pl/publikacje/prawa-autorskie-w-inkubatorach-innowacji-spolecznych/prawaautorskiewinkubatorachiswww/" ["alt"]=> string(0) "" ["author"]=> string(1) "2" ["description"]=> string(0) "" ["caption"]=> string(0) "" ["name"]=> string(32) "prawaautorskiewinkubatorachiswww" ["status"]=> string(7) "inherit" ["uploaded_to"]=> int(3627) ["date"]=> string(19) "2023-10-23 12:40:57" ["modified"]=> string(19) "2023-10-23 12:40:57" ["menu_order"]=> int(0) ["mime_type"]=> string(15) "application/pdf" ["type"]=> string(11) "application" ["subtype"]=> string(3) "pdf" ["icon"]=> string(61) "https://stocznia.org.pl/wp-includes/images/media/document.png" }
    Prawa autorskie w inkubatorach innowacji społecznych (pdf, 664.69KB)

Prawa autorskie w inkubatorach innowacji społecznych

Publikacja ta jest zbiorem wiedzy i praktycznych podpowiedzi na temat prawa autorskiego w procesie rozwijania innowacji społecznych. Powstała przede wszystkim z myślą o osobach, które wspierają nowatorskie rozwiązania w inkubatorach innowacji społecznych finansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego. Konstrukcja podręcznika i niektóre rozdziały są osadzone właśnie w tym kontekście, jednak duża część treści to wiedza uniwersalna, która może przydać się każdemu, kto chce dowiedzieć się więcej o prawie autorskim i licencjach Creative Commons.

Prawo autorskie jest zagadnieniem budzącym sporo kontrowersji i konfuzji. Zastanawiając się nad jego istotą, często mówimy o kompromisach, próbie pogodzenia różnych, często sprzecznych, interesów twórców, odbiorców i posiadaczy praw. Przy tej okazji pojawia się zazwyczaj sporo konkretnych wątpliwości.Co w zasadzie powinno być objęte ochroną? Do czego uprawniony jest twórca? Czy traktowanie prawa autorskiego jako monopolu twórcy może mieć zastosowanie w przypadku utworów powstających za publiczne pieniądze? Co to znaczy otwartość?

W naszym poradniku staramy się przedstawić odpowiedzi na te pytania. Wierzymy, że znajomość przepisów pozwoli inkubatorom sprawniej i bezpieczniej poruszać się po meandrach prawa autorskiego oraz sprawi, że będzie ono stosowane z pożytkiem dla rozwoju innowacji.

Autorka: Natalia Mileszyk
Redakcja merytoryczna: Julia Zasacka
Wydawca: Fundacja Stocznia
Rok publikacji: 2023

Podręcznik powstał w ramach projektu Katalizator innowacji społecznych realizowanego przez Fundację Stocznia i Fundację Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.