Seminarium „Jak skutecznie pomagać społecznościom lokalnym?”

Zapraszamy na drugie seminarium Stoczni i Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności dotyczące nierówności i efektu św. Mateusza. W poniedziałek 20 listopada o godzinie 15.00 w Marzycielach i Rzemieślnikach porozmawiamy o tym, jak skutecznie pomagać społecznościom lokalnym.

Na pierwszym seminarium Stoczni i PAFW rozmawialiśmy o dziedziczeniu nierówności i o tym, co zrobić, żeby kierować działania pomocowe do osób, które najbardziej ich potrzebują. Podsumowanie spotkania znajduje się tutaj.

Teraz chcemy porozmawiać o rozwoju lokalnym i nierównościach pomiędzy różnymi obszarami Polski, nadal odnosząc się do efektu św. Mateusza (ci co mają, będą mieli dodane, ci co nie mają, stracą to co mają).

Dlaczego mimo wydania miliardów złotych na rozwój biedniejszych społeczności, nadal mamy na mapie „czarne punkty”? Czy warto jest opierać pomoc na lokalnych organizacjach prowadzonych przez aktywnych obywateli? Czy w ten sposób jednak nie wspieramy miejsc, które radzą sobie ze swoimi problemami, a omijamy punkty naprawdę potrzebujące wsparcia? Gdzie są w Polsce obszary najbardziej potrzebujące wsparcia? Czy mieszkańcy wsi są zawsze w trudniejszej sytuacji niż mieszkańcy miast? Jak pomagać tam, gdzie nie widać efektów naszych działań?

Odpowiedzi na te pytania poszukamy razem z dr hab. Maciejem Smętkowskim z EUROREG UW, dr hab. Moniką Stanny, dyrektorką Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN oraz Janem Herbstem ze Stoczni.

Rzecz jasna, bardzo liczymy także na żywą dyskusję z udziałem wszystkich obecnych.
Gdzie? Marzyciele i Rzemieślnicy. Dom Innowacji Społecznych, Bracka 25 w Warszawie (III p.)
Kiedy? 20 listopada (poniedziałek), godz. 15.00-17.30
Spotkanie organizujemy w ramach projektu pt. „Nierówna Droga”, realizowanego we współpracy z Polsko-Amerykańską Fundacją Wolności.