Fundusz Społeczeństwa Obywatelskiego EOG
Współtworzymy Fundusz Społeczeństwa Obywatelskiego EOG – program dotacyjny, który do 2032 roku będzie wspierał organizacje społeczne w Polsce. Jego celem jest wzmacnianie społeczeństwa obywatelskiego, demokracji, praworządności, praw człowieka i spójności społecznej. Wierzymy, że organizacje społeczne są blisko ludzi, ich codziennych spraw, potrzeb i nadziei, dlatego mają szczególną rolę w budowaniu zaufania, odporności społecznej i poczucia wpływu na wspólne sprawy.
Fundusz prowadzimy w konsorcjum wspólnie z Fundacją im. Stefana Batorego (liderem), Fundacją Edukacja dla Demokracji, Fundacją Wspomagania Wsi oraz norweskim partnerem Stowarzyszeniem Organizacji Pozarządowych Frivillighet Norge. Fundusz finansowany jest z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich, czyli wsparcia przekazywanego przez Norwegię, Islandię i Liechtenstein wybranym krajom Unii Europejskiej, w tym Polsce. Dotacje przyznawane w ramach Funduszu Społeczeństwa Obywatelskiego EOG trafią do organizacji działających m.in. na rzecz wartości demokratycznych, zaangażowania obywatelskiego i edukacji medialnej, zwiększenia udziału organizacji społeczeństwa obywatelskiego w procesach demokratycznych, praw człowieka, sprawiedliwości społecznej i przeciwdziałania dyskryminacji, równości płci oraz praw osób ze społeczności LGBTIQ+, a także ochrony środowiska i sprawiedliwej transformacji ekologicznej.
W ramach Funduszu zaplanowaliśmy 13 konkursów dotacyjnych, a także działania wspierające: spotkania, webinary, wydarzenia sieciujące oraz wymianę doświadczeń i współpracę międzynarodową polskich organizacji z podmiotami z innych krajów. Zależy nam, aby Fundusz nie tylko umożliwiał realizację ważnych projektów, ale też wzmacniał same organizacje – ich stabilność, kompetencje, relacje i gotowość do działania w zmieniającej się rzeczywistości.
Dla nas szczególnie ważny jest obszar Wzmocnienie wartości demokratycznych i praworządności. W tym obszarze będziemy wspierać projekty, które:
- wzmacniają udział organizacji społecznych w procesach demokratycznych,
- wzmacniają zaangażowanie obywatelskie,
- rozwijają edukację medialną,
- pomagają przeciwdziałać dezinformacji.
W Funduszu jesteśmy także współodpowiedzialni za wspieranie współpracy międzynarodowej. Pomagamy organizacjom, które chcą rozpocząć lub rozwinąć współpracę z partnerami z innych krajów – zarówno z Państw-Darczyńców, czyli Norwegii, Islandii i Liechtensteinu, jak i z innych krajów objętych Funduszem oraz z Ukrainy. W praktyce oznacza to m.in. możliwość tworzenia międzynarodowych partnerstw projektowych, udział w spotkaniach sieciujących, wizytach studyjnych, konferencjach i wydarzeniach służących wymianie doświadczeń. Chcemy, aby Fundusz wzmacniał nie tylko działania prowadzone w Polsce, ale też relacje, wiedzę i współpracę organizacji społecznych z różnych krajów.
Ponadto jako Stocznia w ramach Funduszu:
- prowadzimy projekt Trzymamy kurs na partycypację, poświęcony wzmacnianiu jakości partycypacji obywatelskiej w Polsce,
- wspólnie z Fundacją Edukacja dla Demokracji i Nansen Center for Peace and Dialogue współtworzymy projekt Przestrzeń do rozmowy. Upowszechnianie dialogu w Polsce, którego celem jest rozwijanie umiejętności i praktyk rozmowy w sytuacjach różnic, napięć i sporów.
Więcej informacji o Funduszu, konkursach i aktualnych wydarzeniach znajduje się na stronie: fso.org.pl
| Czas trwania: | 2026 – 2032 |
| Koordynatorka: | Zofia Komorowska |
| Zespół Stoczni: | Maria Belina Brzozowska, Marcin Górecki, Maria Perchuć-Żółtowska, Joanna Pytel, Ewa Stokłuska przy wsparciu Magdy Geringer-Nurczyńskiej i Moniki Kozieł |
