Gościnne Dworce – obserwacje z I linii
Koordynatorzy:
Maciej Onyszkiewicz
Łukasz Ostrowski
Aleksandra Pierścińska
Gościnne Dworce – obserwacje z I linii
Koordynatorzy:
Maciej Onyszkiewicz
Łukasz Ostrowski
Aleksandra Pierścińska
Badanie zrealizowane na trzech warszawskich dworcach w dniach 11-14 marca 2022 r. Celem było wsparcie osób mających wpływ na funkcjonowanie pomocy na dworcach, dostarczenie uporządkowanej wiedzy przydatnej w koordynowaniu i doskonaleniu systemu pomocy.
Warszawskie dworce (Wschodni, Zachodni i Centralny) są pierwszym punktem styku uchodźców z Ukrainy z Warszawą. Codziennie trafiają tu tysiące osób potrzebujących pomocy i dziesiątki lub nawet setki chętnych do pomocy. Jednocześnie struktura zarządzania dworcami jest dość skomplikowana.
W konsekwencji bardzo wielu interesariuszy wpływa na to, w jaki sposób udzielana jest pomoc na warszawskich dworcach – m.in. zarządcy dworca, urząd wojewódzki, m.st. Warszawa, urzędy dzielnic, instytucje i organizacje pomocowe, zorganizowane grupy wolontariuszy, usługodawcy świadczący usługi w dworcowych lokalach. Każdy z nich dość dobrze zna i rozumie wąski wycinek dworcowej rzeczywistości, ale mało kto widzi pełen obrazek z lotu ptaka.
Przeprowadzone przez nas badanie w dniach 11-14 marca 2022 r. miało pomóc w zasypaniu tego deficytu – chcieliśmy przyjrzeć się i opisać sytuację na dworcach poznaną z bardzo różnych perspektyw. Liczymy na to, że nasze badanie pomogło zidentyfikować „co działa, a co nie działa” oraz wskazać najpilniejsze i najważniejsze problemy do rozwiązania i sposoby ich rozwiązania.
Czas trwania | marzec 2022 |
Koordynator projektu: | Maciej Onyszkiewicz, Łukasz Ostrowski i Aleksandra Pierścińska |
Zespół: | Anna Baczko-Dombi, Anna Bartol, Jan Herbst, Damian Jaworek, Natalia Klamann, Oleś Kowalsky, Łucja Krzyżanowska, Maciej Onyszkiewicz, Łukasz Ostrowski, Aleksandra Pierścińska, Paweł Sielczak, Katarzyna Starzyk, Monika Stec, Magdalena Wnuk, Justyna Szymańska, Marianna Zieleńska |