
Marzyciele i Rzemieślnicy - audycja
Zachęcamy Was do spędzenia najbliższych sobotnich wieczorów z Polskim Radiem 24 i audycją o ludziach, którzy zmieniają świat, nawet wbrew przeciwnościom, czyli z „Marzycielami i Rzemieślnikami”.
Polecamy ją nie dlatego, że autorem i prowadzącym audycję jest Kuba Wygnanski, ani nie dlatego, że chcemy zrobić jej zasięgi, ale przede wszystkim dlatego, że uważamy za ważne i cenne, by mówić o Marzycielach – osobach z wielkimi wizjami i Rzemieślnikach, którzy (i które) dzięki codziennej pracy – sprawiają, że te wizje stają się rzeczywistością.
W każdą sobotę tuż po godz. 21:00 na antenie Polskie Radio 24 oraz online na www.polskieradio24.pl.
Zapisy rozmów dostępne są w serwisie Spotify oraz w dziale podcasty PR24.
Odcinek 1: O „Powitalniku”. Pomoc dla rodziców, którzy otrzymują informację o diagnozie dziecka
Gościniami Kuby Wygnańskiego są:
- Justyna Dąbrowska – psycholożka, która pomaga rodzicom w najtrudniejszych momentach życia oraz autorka książki „Przeprowadzę cię na drugi brzeg”
- Olga Ślepowrońska – wiceprezeska Stowarzyszenie Mudita wspierającego osoby opiekujące się bliskimi z niepełnosprawnościami i stojącego za Powitalnikiem – innowacją, którą wspieramy w Inkubatorze Pomysłów!
Posłuchaj, by dowiedzieć się, jak marzenia mogą zmieniać świat!
Odcinek 2: Nieuchronny proces. Jak spowolnić utratę pamięci u osób starszych?
Gościniami Kuby Wygnańskiego są:
- dr Edyta Bonk – ekspertka, psycholożka rozwojowa, współautorka poradnika oraz scenariuszy zajęć w projekcie Siłownia Pamięci. Zajmuje się psychologicznymi aspektami aktywnego starzenia się oraz stymulacją poznawczą seniorów
- dr Monika Figiel, która w Caritas Polska odpowiedzialna za koordynowanie programów senioralnych
- Marta Tafil-Dalach – w Fundacji Stocznia zajmuje się innowacjami społecznymi, w szczególności o tematyce senioralnej. Jest koordynatorką projektu Siłownia Pamięci
Posłuchaj, by dowiedzieć się, jak marzenia mogą zmieniać świat!
Odcinek 3: Resocjalizacja młodych, którzy opuszczają zakłady karne
W drugim odcinku audycji „Marzyciele i Rzemieślnicy”, Kuba Wygnański poruszył niezwykle ważny temat pracy z młodymi więźniami i nowatorskiej formy resocjalizacji. Posłuchajcie rozmowy z ekspertami, którzy nie tylko rozumieją wyzwania, przed jakimi stoją młodzi ludzie opuszczający więzienia, ale także proponują rozwiązania, które realnie zmieniają ich życie. Gośćmi audycji są:
- Prof. Marek Kopczyński – członek i wiceprzewodniczący Komitetu Nauk Pedagogicznych Polska Akademia Nauk, autor twórczej koncepcji resocjalizacji
- Ks. Mieczysław Puzewicz – założyciel Centrum Wolontariatu w Lublinie, współtwórca inicjatywy „Nowa Droga”, która zmniejsza ryzyko powrotu do przestępczości.
Posłuchaj, by dowiedzieć się, jak marzenia mogą zmieniać świat!
Odcinek 4: Przyjaźń jako lekarstwo na samotność
Naszym upragnionym celem jest niezawodna i serdeczna więź z drugą osobą, która chroni przed samotnością, rozpaczą, niewdzięcznością, a może nawet śmiercią. Gościem Kuby Wygnańskiego był Paweł Ploch, autor książki „Architektura przyjaźni”
Posłuchaj, by dowiedzieć się, jak marzenia mogą zmieniać świat!
Odcinek 5: Dzieci mają wychodne
W tym odcinku Kuba Wygnański rozmawia z Moniką Rościszewską-Woźniak i Adą Milewską z Fundacja Rozwoju Dzieci im. Komeńskiego o tym, dlaczego tak ważne są regularne (raz w tygodniu), wyprawy z dziećmi w świat przyrody, niezależnie od pogody. Warto posłuchać i „dać dzieciom wychodne” – a co to dokładnie znaczy – dowiecie się z audycji!
Odcinek 6: Transparentności władzy, korupcja i dostęp do informacji
Grażyna Kopińska z Fundacji Batorego, Katarzyna Batko-Tołuć (Sieć Obywatelska Watchdog Polska) oraz Konrad Siemaszko z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka opowiadają Kubie Wygnańskiemu o ideach i działaniach wokół transparentności władzy czy dostępu do informacji. Koniecznie posłuchajcie tej rozmowy!
Odcinek 7: Banki żywności w Polsce
W studio Kuba Wygnański gościł:
- Natalie Bolgert – trenerkę, nauczycielkę, działaczkę społeczną i założycielkę pierwszego Banku Żywności w Polsce
- Annę Wolską – dyrektorkę Banku Żywności SOS w Warszawie
- Agnieszkę Deję – wiceprezeskę zarządu i kierowniczkę ds. rozwoju Banku Żywności SOS w Warszawie
Odcinek 8: Strategia migracyjna. Wysłuchanie obywatelskie
W nagranej dzień po wydarzeniu „Obywatelskie wysłuchanie dotyczące założeń polityki migracyjnej i sposobów jej wdrażania” audycji rozmówczyniami Kuby były:
- Agnieszka Kosowicz – prezeska fundacji Polskie Forum Migracyjne
- Aleksandra Chrzanowska ze Stowarzyszenia Interwencji Prawnej i Grupy Granica
Więcej o samym wysłuchaniu możecie przeczytać na tej stronie.
Odcinek 9: Ukraina. Solidarność, współpraca i odbudowa
Dziewiąty odcinek poświęcony był innowacyjności w obliczu wojny w Ukrainie. Kuba Wygnański rozmawiał z Ukrainkami, które odwiedziły Polskę na zaproszenie Związku Ukraińców w Polsce oraz prezesem tej organizacji – Mirosławem Skórką. Posłuchajcie o takich inicjatywach, jak Punkty Niezłomności czy „Walizka na Trwogę”, które powstają dzięki niezwykłej samoorganizacji obywateli.
Odcinek 10: Jak poprawić system edukacji? O wyzwaniach stojących przed nauczycielami
Punktem wyjścia do rozmowy były dwa raporty: „Młodzi nauczyciele odchodzą ze szkoły” Uniwersytetu Warszawskiego oraz „Nauczyciel_ka 2040. Odważ się myśleć inaczej” przygotowany przez Fundację Teach for Poland. O nich, i o wielu innych tematach wokół edukacji rozmawiali:
- Katarzyna Nabrdalik – prezeska Fundacji Teach for Poland
- Justyna Łazor – nauczycielka, EduLiderka
- Misza Tomaszewski – nauczyciel, wychowawca, redaktor
Odcinek 11: Jak krajobraz kształtuje nasze życie?
Jan Mencwel i Jan Wiśniewski, założyciele Towarzystwa Krajobrazowego „Krajobraz”, uczynili misję z umiłowania polskiego krajobrazu. Posłuchajcie o idei, która przyświeca ich działaniom, o pięknie krajobrazów Polski i o tym, jak chcą nie tylko ich doświadczać, ale i zarażać innych miłością do otaczającego nas świata.
Odcinek 12: Każda zmiana zaczyna się od marzeń
Gościem Kuby Wygnańskiego był Marcin Kurnik, prezes Fundacji Q, która inspiruje do działania i buduje mosty między ludźmi chcącymi zmieniać swoje otoczenie na lepsze. Rozmawiali o tym, jak wzmacniać lokalne społeczności, jakie wyzwania stoją przed organizacjami społecznymi oraz dlaczego każda zmiana zaczyna się od marzeń, które trzeba wcielać w życie.
Odcinek 13: U źródeł, rzeki kluczem do przetrwania
O retencji rzek, walce o środowisko i wyzwaniach związanych ze zmianami klimatu. Jak ważne jest odwaga i codzienne działania. Dlaczego rzeki są kluczem do przetrwania? Jak możemy przyczynić się do ratowania planety? I co daje nadzieję, że jeszcze nie jest za późno? Gościem Kuby Wygnańskiego był Adam Ulbrych – ekolog, aktywista i niestrudzony obrońca natury.
Odcinek 14: Woda – żywioł niezbędny do życia
Jak edukacja ekologiczna i budowanie świadomego społeczeństwa obywatelskiego mogą pomóc w ochronie zasobów wodnych? Jakie wyzwania stoją przed nami w kontekście zmiany klimatu? I dlaczego każdy z nas ma wpływ na losy środowiska? Gościem Kuby Wygnańskiego była prezeska Fundacji Sendzimira Karolina Maliszewska, która od lat jest zaangażowana w działania na rzecz zrównoważonego rozwoju.
Odcinek 15: Katedra Notre-Dame. Przywrócić blask symbolowi Paryża
Odcinek 16: Krajobraz po powodzi: Stronie Śląskie i Lądek Zdrój
Nie tylko o trudnych chwilach, ale także (a raczej przede wszystkim) o solidarności, odbudowie i nadziei opowiadają:
- Monika Miłowska z serwisu mapujpomoc.pl Mapuj Pomoc – platformy łączącej tych, którzy potrzebują pomocy, z tymi, którzy chcą ją zaoferować.
- Robert Drogoś ze Stowarzyszenia TRATWA – Centrum ds. Katastrof i Klęsk Żywiołowych.
Odcinek 17: Temat tabu. O bezdomności w Polsce
Odcinek 18: „Patchwork”. Stowarzyszenie na rzecz imigranckich rodzin osób z niepełnosprawnością
Gościem Kuby Wygnańskiego była prezeska Stowarzyszenia „Patchwork” Maria Buchanowska, które działa w Krakowie w środowisku kobiet, uchodźczyń z Ukrainy. Starają się wspierać siebie nawzajem i otaczać opieką dzieci z niepełnosprawnością.
Posłuchaj, by dowiedzieć się, jak marzenia mogą zmieniać świat!
Odcinek 19: Jak to „się robi”? Działalność Funduszu Lokalnego Masywu Śnieżnika
Filantropia u podnóża gór – o mocy lokalnej pomocy i budowaniu relacji. Siła oddolnych inicjatyw, skuteczność funduszy lokalnych i niezwykła energia do działania – to motywy przewodnie dzisiejszej audycji. Jak pomagać mądrze i skutecznie? Co sprawia, że lokalna filantropia działa tak dobrze w sytuacjach kryzysowych?
Opowiadają o tym: Dorota Komornicka – prezeska założonego podczas powodzi w 1997 r. Fundusz Lokalny Masywu Śnieżnika oraz Federacja Funduszy Lokalnych w Polsce i Zuza Komornicka – koordynatorka i człowiek do zadań specjalnych Funduszu, a także wykładowczyni na UJ i studiach MBA na Politechnice Krakowskiej. Posłuchaj o lokalnym DNA dobroczynności, budowaniu relacji i wspieraniu tych, którzy najbardziej tego potrzebują.
Posłuchaj, by dowiedzieć się, jak marzenia mogą zmieniać świat!
Odcinek 20: Historia wieloletnich starań o powstrzymanie rujnacji zabytkowego Kościoła Św.Mateusza w Uniemyślu
Historia walki z zapomnieniem, czyli o ratowaniu dziedzictwa Dolnego Śląska. Kuba Wygnański rozmawia o wieloletnich staraniach, determinacji i miłości do lokalnej historii ze Sławomirem Zieleniem, który z pasją walczy o ocalenie historycznego dziedzictwa wsi Okrzeszyn (dawniej Albendorf) na Dolnym Śląsku
Posłuchaj, by dowiedzieć się, jak marzenia mogą zmieniać świat!
Odcinek 21: Himalaista Piotr Pustelnik: góry ożywały w mojej wyobraźni, wracała motywacja
O rzemiośle wspinaczki i tym, że od niego zależy często życie i śmierć. O osobistej ambicji, przekraczaniu siebie, umiarze, pokorze i roztropności. Gościem Jakuba Wygnańskiego był Piotr Pustelnik – zdobywca Korony Himalajów i Karakorum, ikona polskiego alpinizmu i himalaizmu – który swoją biografię rozpoczyna cytatem zaczerpniętym od Waltera Bonattiego: „Góry są środkiem, celem jest człowiek. Nie chodzi o to, aby wejść na szczyt – robi się to, aby stać się kimś lepszym”.
Posłuchaj, by dowiedzieć się, jak marzenia mogą zmieniać świat!
Odcinek 22: Czy polskie parafie mogą się zazielenić?
Gościem Kuby Wygnańskiego była Magdalena Maria Kadziak ze Światowego Ruchu Katolików na rzecz Środowiska – Laudato si’. Czy ekologia integralna może być kluczem do otwierania wspólnot na nowe wyzwania? Jakie działania podejmuje Ruch Laudato si’ w Polsce? W rozmowie sięgamy także do nauczania św. Franciszka z Asyżu, który już wieki temu wzywał do troski o świat stworzony.
Posłuchaj, by dowiedzieć się, jak marzenia mogą zmieniać świat!
Odcinek 23: Etyka i biznes mogą iść ze sobą w parze
Gościem Jakuba Wygnańskiego był Artur Nowak-Gocławski – ekspert w dziedzinie odpowiedzialnych finansów i człowiek, który pokazuje, że etyka i biznes mogą iść w parze. Czy pieniądze mogą zmieniać świat na lepsze? Jak budować uczciwy system finansowy i dlaczego odpowiedzialność w biznesie się opłaca?
Posłuchaj, by dowiedzieć się, jak marzenia mogą zmieniać świat!