Pobierz
  • array(21) { ["ID"]=> int(3729) ["id"]=> int(3729) ["title"]=> string(43) "Przewodnik dla organizatorow narad gminnych" ["filename"]=> string(45) "Przewodnikdlaorganizatorownaradgminnych-1.pdf" ["filesize"]=> int(6546337) ["url"]=> string(96) "https://stocznia.org.pl/wp-content/uploads/2024/02/Przewodnikdlaorganizatorownaradgminnych-1.pdf" ["link"]=> string(131) "https://stocznia.org.pl/publikacje/bez-lania-wody-przewodnik-dla-organizatorow-narad/przewodnik-dla-organizatorow-narad-gminnych-2/" ["alt"]=> string(0) "" ["author"]=> string(1) "2" ["description"]=> string(0) "" ["caption"]=> string(0) "" ["name"]=> string(45) "przewodnik-dla-organizatorow-narad-gminnych-2" ["status"]=> string(7) "inherit" ["uploaded_to"]=> int(3714) ["date"]=> string(19) "2024-02-19 10:46:51" ["modified"]=> string(19) "2024-02-19 10:46:51" ["menu_order"]=> int(0) ["mime_type"]=> string(15) "application/pdf" ["type"]=> string(11) "application" ["subtype"]=> string(3) "pdf" ["icon"]=> string(61) "https://stocznia.org.pl/wp-includes/images/media/document.png" }
    Bez lania wody - przewodnik dla organizatorów narad (pdf, 6.24MB)

Bez lania wody - przewodnik dla organizatorów narad

Pierwsza wersja tego przewodnika powstała z myślą o strażakach i strażaczkach, których zaprosiliśmy do zorganizowania narad gminnych o wodzie. Pod koniec 2023 roku przeprowadzili oni z jego pomocą w sumie kilkanaście narad w różnych zakątkach Polski, gromadząc łącznie kilkaset osób. Przekonaliśmy się wtedy, że lokalna rozmowa o wodzie prowadzona właśnie w takiej formule, jest potrzebna, może być bardzo owocna i warto, by mogła odbyć się również w innych miejscach.

Dziś dzielimy się tym przewodnikiem szerzej, by zachęcić wszystkich lokalnych liderów i liderki, niekoniecznie związanych z Ochotniczą Strażą Pożarną, do podjęcia się organizacji narady o wodzie w swojej społeczności lokalnej (gminnej, sąsiedzkiej, szkolnej itd.). Choć w treści zwracamy się bezpośrednio do strażaków i stażaczek, odwołując się do ich doświadczeń i kontekstu, w którym działają, to nasze wskazówki są uniwersalne i mogą być przydatne dla każdego, kto chce zorganizować naradę.

Autorzy: Katarzyna (Pliszczyńska) Pawłowska (Fundacja Stocznia), Ilona Biedroń (Fundacja Hektary Dla Natury), zespół Fundacji Sendzimira
Tytuł: Bez lania wody. Narady obywatelskie w społecznościach lokalnych. Przewodnik dla organizatorów narad
Wydawca: Fundacja Stocznia i Fundacja Sendzimira
Rok publikacji: 2024

 

Publikacja powstała w ramach projektu „Bez lania wody – OSP i społeczności lokalne na straży zasobów wodnych”, realizowanego w partnerstwie z Fundacją Sendzimira i Fundacją Hektary Dla Natury, a wspieranego przez European Climate Foundation. Bazuje na materiale przygotowanym w ramach projektu „Bez lania wody. Narady gminne w remizach OSP”, realizowanego w partnerstwie z Fundacją Sendzimira i Związkiem Ochotniczych Straży Pożarnych RP z dotacji Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.