Elementarz. Pierwszy krok do współpracy

Autorki: Dagmara Gortych i Maria Radziejowska

Pobierz
  • array(21) { ["ID"]=> int(1922) ["id"]=> int(1922) ["title"]=> string(45) "Elementarz_przygotowanie-organizacji_Stocznia" ["filename"]=> string(46) "ElementarzprzygotowanieorganizacjiStocznia.pdf" ["filesize"]=> int(120741) ["url"]=> string(97) "https://stocznia.org.pl/wp-content/uploads/2022/02/ElementarzprzygotowanieorganizacjiStocznia.pdf" ["link"]=> string(120) "https://stocznia.org.pl/publikacje/elementarz-pierwszy-krok-do-wspolpracy/elementarz_przygotowanie-organizacji_stocznia/" ["alt"]=> string(0) "" ["author"]=> string(1) "2" ["description"]=> string(0) "" ["caption"]=> string(0) "" ["name"]=> string(45) "elementarz_przygotowanie-organizacji_stocznia" ["status"]=> string(7) "inherit" ["uploaded_to"]=> int(1677) ["date"]=> string(19) "2022-02-15 15:10:43" ["modified"]=> string(19) "2022-02-15 15:10:43" ["menu_order"]=> int(0) ["mime_type"]=> string(15) "application/pdf" ["type"]=> string(11) "application" ["subtype"]=> string(3) "pdf" ["icon"]=> string(61) "https://stocznia.org.pl/wp-includes/images/media/document.png" }
    Elementarz. Pierwszy krok do współpracy (pdf, 117.91KB)

Elementarz. Pierwszy krok do współpracy

Elementarz ma na celu wsparcie organizacji w tworzeniu polityki wolontariatu poprzez propozycję konkretnych działań, wskazówek oraz narzędzi przydatnych w opracowaniu strategii współpracy z wolontariuszami.

Elementarz stanowi propozycję zaplanowania w organizacji lub instytucji przemyślanej i całościowej polityki wolontariatu. Zdajemy sobie sprawę, że wyrażenie „polityka” może brzmieć aż nadto oficjalnie. Przekonując do tego typu działania mamy jednak na myśli opracowanie w organizacji zasad i procedur, które będą przydatne w codziennej współpracy z wolontariuszami.

Od typu i wielkości organizacji lub instytucji zależy jak bardzo rozbudowany będzie taki dokument i narzędzie służące efektywnemu zarządzaniu ochotnikami.

Polityka wolontariatu pozwala uporządkować, zdefiniować i określić współpracę organizacji z wolontariuszami oraz wyznacza kierunek i sposób podejmowania decyzji w kontekście ochotników. Spisanie zasad i procedur, które często opierają się o dotychczasowe doświadczenie organizacji, pozwala na zaplanowanie czynności umożliwiających pracownikom efektywną współpracę z wolontariuszami.

Opracowany przez nas w ramach projektu „Modelowy wolontariat” Elementarz ma na celu wsparcie organizacji w tworzeniu polityki wolontariatu poprzez propozycję konkretnych działań, wskazówek oraz narzędzi przydatnych w opracowaniu strategii współpracy z wolontariuszami.

Towarzyszą mu opisy czterech modeli współpracy z wolontariuszami.

Autorki: Dagmara Gortych i Maria Radziejowska
Redakcja: Patrycja Strzetelska
Projekt graficzny: Noise advertising agency
Rok wydania: 2015