Głos Stoczni – Młodzi

Autorzy: Anna Giza, Jan Mencwel, Katarzyna Starzyk, Agnieszka Strzemińska i Ewa Stokłuska

Pobierz
  • array(21) { ["ID"]=> int(1931) ["id"]=> int(1931) ["title"]=> string(20) "GLOS_Stoczni_zeszyt1" ["filename"]=> string(22) "GLOSStocznizeszyt1.pdf" ["filesize"]=> int(747212) ["url"]=> string(73) "https://stocznia.org.pl/wp-content/uploads/2022/02/GLOSStocznizeszyt1.pdf" ["link"]=> string(76) "https://stocznia.org.pl/publikacje/glos-stoczni-mlodzi/glos_stoczni_zeszyt1/" ["alt"]=> string(0) "" ["author"]=> string(1) "2" ["description"]=> string(23) "Głos Stoczni - Młodzi" ["caption"]=> string(0) "" ["name"]=> string(20) "glos_stoczni_zeszyt1" ["status"]=> string(7) "inherit" ["uploaded_to"]=> int(1665) ["date"]=> string(19) "2022-02-16 09:41:02" ["modified"]=> string(19) "2022-02-16 09:41:09" ["menu_order"]=> int(0) ["mime_type"]=> string(15) "application/pdf" ["type"]=> string(11) "application" ["subtype"]=> string(3) "pdf" ["icon"]=> string(61) "https://stocznia.org.pl/wp-includes/images/media/document.png" }
    Głos Stoczni - Młodzi (pdf, 729.70KB)

Głos Stoczni – Młodzi

Pierwszy zeszyt „Głosu Stoczni” poświęciliśmy tematowi młodych. Przedstawiamy w nim naszą krytyczną analizę medialnego dyskursu na temat „młodych” pisząc m.in. o nieobecności samych młodych w debacie. Pokazujemy także propozycje zmian – wdrożenie mechanizmów partycypacji skierowanych do młodych ludzi, odstąpienie od badania młodych jako „pokolenia”, na rzecz badania ich w specyficznych warunkach społeczno-ekonomicznych oraz wzmocnienie nurtu upodmiotowiającego w działaniach na jej rzecz.

Tematem pierwszego „Głosu Stoczni” są „Młodzi”.

Jednak naszym zdaniem konieczne jest zakwestionowanie tego nadto ogólnego w naszym przekonaniu pojęcia. Sądzimy, że wrzucanie wszystkich „młodych” do jednego worka i przylepianie im pokoleniowych etykiet jest właśnie jedną z istotnych bolączek debaty publicznej w Polsce. Debaty, która rozgorzała ze szczególną siłą pod wpływem międzynarodowych protestów młodzieży w sprawach ACTA czy tych zrzeszonych w tzw. ruchach „oburzonych”. Krytycznej analizie medialnego dyskursu na temat „młodych” poświęcamy istotną część „Głosu”. Piszemy m.in. o nieobecności samych młodych w debacie, która ich dotyczy i o tym, że mimo powtarzanych dydaktycznych wezwań do tego, aby stali się bardziej aktywni, nie dba się dość o tworzenie możliwości ich wpływu na otaczającą ich rzeczywistość.

W trzech krótkich dodatkach do głównego tekstu pokazujemy konstruktywne propozycje zmian: wdrożenie mechanizmów partycypacji skierowanych do młodych ludzi, odstąpienie od badania młodych jako „pokolenia”, na rzecz badania ich w specyficznych warunkach społeczno-ekonomicznych oraz wzmocnienie nurtu emancypacyjnego, upodmiotowiającego w działaniach na jej rzecz. Jako ważne źródło inspiracji dla ostatniej w wymienionych metod przywołujemy idee „Małego Przeglądu” – gazety wydawanej w międzywojniu przez Janusza Korczaka.

Autorzy: Anna Giza, Jan Mencwel, Katarzyna Starzyk, Agnieszka Strzemińska i Ewa Stokłuska
Ilustracje i projekt graficzny: Kuba Mazurkiewicz / zespół wespół
Rok wydania: 2012