Komendy i komisariaty policji – funkcje i standardy przestrzeni
Raport podsumowujący badanie zrealizowane na zlecenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.
Komendy i komisariaty policji – funkcje i standardy przestrzeni
Raport podsumowujący badanie zrealizowane na zlecenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.
Raport stanowi podsumowanie badania przestrzeni komend i komisariatów policji używanej zarówno przez ich pracowników jak i osoby poszkodowane, które realizowaliśmy na zlecenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Badanie poprzedzało rozpisanie konkursu na projekt modelu komendy i komisariatu policji oraz na ich znak graficzny i identyfikację wizualną.
W ramach badania skupiliśmy się na rozpoznaniu potrzeb różnych użytkowników przestrzeni komend i komisariatów – funkcjonariuszy, pracowników cywilnych, ale przede wszystkim osób odwiedzających te instytucje w różnym charakterze – świadka, osoby pokrzywdzonej lub po prostu obywatela przebywającego w tej przestrzeni (np. poszukującego informacji). W sposób szczególny staraliśmy się poznać i opisać potrzeby specyficznych, szczególnie wrażliwych grup: dzieci, osób niepełnosprawnych, cudzoziemców, osób doświadczających przemocy.
Badanie było prowadzone przy wykorzystaniu zarówno metod ilościowych (ankiety internetowej wśród komendantów) jak i jakościowych – wywiady z przedstawicielami organizacji pozarządowych, wizyty badawcze w komendach i komisariatach, dedykowany warsztat z udziałem przedstawicieli różnych środowisk, analiza danych zastanych, w tym inspirujących rozwiązań zagranicznych.
Większość ze sformułowanych wniosków i rekomendacji odnosi się bezpośrednio do kwestii związanych z aranżacją przestrzeni. Pojawiają się jednak także inne – dotyczące m.in. przyzwyczajeń, przekonań i zakorzenionych schematów postępowania, których zmiana może mieć nie mniej istotne znaczenie dla wzajemnych relacji policji i lokalnej społeczności. Wielu z zaobserwowanych problemów nie da się bowiem rozwiązać wyłącznie poprzez standaryzację pomieszczeń.https://stocznia.org.pl/wp/wp-admin/post.php?post=1191&action=edit
Raportowi głównemu towarzyszą załączniki:
Autorzy: Maria Wiśnicka, Jan Mencwel, Jan Wiśniewski