Muzeum Wspólne. Narada obywatelska artystek i artystów. Raport z realizacji
W tym raporcie podsumowujemy Naradę obywatelską artystek i artystów, czyli proces zorganizowany w 2024 roku przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie jako element przemiany, którą instytucja przechodziła w związku z otwarciem nowej siedziby. Narada włączyła losowo wybranych warszawskich twórców i twórczynie sztuki współczesnej do współdecydowania o przyszłej ofercie Muzeum dla tego grona. Dziś chcemy opowiedzieć o jej przebiegu i – co najważniejsze – zaprezentować jej wynik, czyli zbiór rekomendacji wypracowanych przez osoby uczestniczące w naradzie. To dla nich – oraz dla pozostałych osób zajmujących się sztuką współczesną w Warszawie – w pierwszej kolejności przygotowaliśmy ten raport.
Narada była pierwszym tego typu działaniem przeprowadzonym w polskiej instytucji kultury, dlatego traktujemy to podsumowanie również jako okazję do podzielenia się wskazówkami organizacyjnymi. Liczymy, że okażą się przydatne dla osób z innych instytucji, które chciałyby oddać część decyzyjności w ręce publiczności lub innych grup w zasięgu ich oddziaływania i które rozważają realizację podobnego procesu. Pisząc ten dokument, myśleliśmy też o osobach, które tak jak my praktycznie zajmują się partycypacją obywatelską i procesami deliberacyjnymi.
Za realizację narady odpowiadała Fundacja Stocznia – i to właśnie z tej (naszej) perspektywy napisaliśmy ten raport. Choć konsultowaliśmy treść raportu i z osobami odpowiedzialnymi za naradę ze strony Muzeum – Matyldą Dobrowolską i Jakubem Depczyńskim, oraz z jej inicjatorem – Michałem Laskowskim, to zawarte w nim wnioski należy traktować jako punkt widzenia Stoczni. Zachęcamy przy tym, żeby nie traktować raportu jako szczegółowej i kompletnej instrukcji realizacji narady obywatelskiej, a raczej jako subiektywny zbiór refleksji, podpowiedzi, przestróg i zachęt.
Raport powstał w ramach projektu „Muzeum Wspólne. Narada obywatelska artystek i artystów” finansowanego przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.
Tekst: Katarzyna Pawłowska przy wsparciu Marii Beliny-Brzozowskiej, Marcina Góreckiego, Łucji Krzyżanowskiej, Marii Perchuć-Żółtowskiej i Julii Zasackiej