Pod rękę z Pomysłowym Dobromirem. Podręcznik dla osób wspierających innowatorów społecznych

Autorzy: Zofia Komorowska i Kuba Wygnański

Pobierz podręcznik
  • array(21) { ["ID"]=> int(1893) ["id"]=> int(1893) ["title"]=> string(25) "Pod_reke_z_Dobromirem_www" ["filename"]=> string(25) "PodrekezDobromiremwww.pdf" ["filesize"]=> int(2883271) ["url"]=> string(76) "https://stocznia.org.pl/wp-content/uploads/2022/02/PodrekezDobromiremwww.pdf" ["link"]=> string(94) "https://stocznia.org.pl/publikacje/pod-reke-z-pomyslowym-dobromirem/pod_reke_z_dobromirem_www/" ["alt"]=> string(0) "" ["author"]=> string(1) "2" ["description"]=> string(0) "" ["caption"]=> string(0) "" ["name"]=> string(25) "pod_reke_z_dobromirem_www" ["status"]=> string(7) "inherit" ["uploaded_to"]=> int(1731) ["date"]=> string(19) "2022-02-15 13:59:22" ["modified"]=> string(19) "2022-02-15 13:59:22" ["menu_order"]=> int(0) ["mime_type"]=> string(15) "application/pdf" ["type"]=> string(11) "application" ["subtype"]=> string(3) "pdf" ["icon"]=> string(61) "https://stocznia.org.pl/wp-includes/images/media/document.png" }
    (pdf, 2.75MB)

Pod rękę z Pomysłowym Dobromirem

Na koniec projektu „Innowacje na ludzką miarę” przygotowaliśmy podręcznik z praktycznymi radami, jakie naszym zdaniem mogą być przydatne tym, którzy starają się lub będą się starać wspierać innowatorów społecznych w ich krętej i trudnej drodze od pomysłu do dojrzałej innowacji.

Podręcznik „Pod rękę z Pomysłowym Dobromirem” opisuje doświadczenia i przemyślenia związane z dość specyficzną rolą, jaką wzięła na siebie Fundacja Stocznia i inni partnerzy projektu „Innowacje na ludzką miarę”. Próbowaliśmy zmierzyć się z trudnym zadaniem wsparcia w rozwoju innowacji społecznych. Chcieliśmy stworzyć środowisko, w którym innowatorzy mają gotowość do tego, aby wyjść z pomysłem i móc w możliwie przyjaznych warunkach dopracowywać jego szczegóły.

Nie ma w tej publikacji żadnej jedynie słusznej receptury, która gwarantuje, że zalążki pomysłów zaowocują dojrzałymi dobrymi innowacjami. Mimo olbrzymich starań nasze obserwacje wskazują na to, że taką drogę – nie prostą, ale „spiralną”, od zalążka do zmiany – jest w stanie przebyć może jeden na dziesięć pomysłów. To jest lekcja pokory, jaką odebraliśmy w ciągu kilku lat praktyki. W tej książce chcemy jednak podzielić się nie tylko chłodnym realizmem w oczekiwaniach, lecz także całkiem praktycznymi radami, jakie naszym zdaniem mogą być przydatne tym, którzy podobnie do nas, starają się lub będą się starać wspierać innowatorów w ich krętej i trudnej drodze.

Dlaczego Pomysłowy Dobromir?

Musimy wytłumaczyć się z tytułu. To znaczy tylko niektórym z czytelników – z pewnością nie tym, którzy pamiętają czasy, w których były tylko dwa programy telewizyjne… Inni powinni wiedzieć, że chodzi o bohatera serii kultowych polskich filmów animowanych. Pomysłowy Dobromir to rezolutny młodzieniec, który w każdym z odcinków rozwiązuje jakiś konkretny, bardzo praktyczny problem. Wspieranie Dobromirów to właśnie to, co staraliśmy się robić…

(Powyższy opis pochodzi ze Wstępu podręcznika „Pod rękę z Pomysłowym Dobromirem”).

 

 

Podręcznik powstał w ramach projektu „Innowacje na ludzką miarę – wsparcie rozwoju mikroinnowacji w obszarze usług opiekuńczych dla osób zależnych” realizowanego przez Pracownię Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”, miasto Gdynia, miasto stołeczne Warszawa oraz Ecorys sp. z o.o., współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.