Stolik Zarezerwowany. Kontrkulturowe kawiarnie Warszawy 1825 – 1989.

Autorzy: Jan Mencwel i Jan Wiśniewski

Pobierz
  • array(21) { ["ID"]=> int(1938) ["id"]=> int(1938) ["title"]=> string(20) "stolik-zarezerwowany" ["filename"]=> string(23) "stolikzarezerwowany.pdf" ["filesize"]=> int(2187015) ["url"]=> string(74) "https://stocznia.org.pl/wp-content/uploads/2022/02/stolikzarezerwowany.pdf" ["link"]=> string(121) "https://stocznia.org.pl/publikacje/stolik-zarezerwowany-kontrkulturowe-kawiarnie-warszawy-1825-1989/stolik-zarezerwowany/" ["alt"]=> string(0) "" ["author"]=> string(1) "2" ["description"]=> string(0) "" ["caption"]=> string(0) "" ["name"]=> string(20) "stolik-zarezerwowany" ["status"]=> string(7) "inherit" ["uploaded_to"]=> int(1655) ["date"]=> string(19) "2022-02-16 14:56:19" ["modified"]=> string(19) "2022-02-16 14:56:19" ["menu_order"]=> int(0) ["mime_type"]=> string(15) "application/pdf" ["type"]=> string(11) "application" ["subtype"]=> string(3) "pdf" ["icon"]=> string(61) "https://stocznia.org.pl/wp-includes/images/media/document.png" }
    Stolik zarezerwowany (pdf, 2.09MB)

Stolik zarezerwowany

Książka poświęcana warszawskim kawiarniom – m.in. Honoratce, Niespodziance, Czytelnikowi, Ziemiańskiej. To tam toczyło się coś więcej niż zwykłe kawiarniane życie.

„Stolik zarezerwowany” Tabliczka z takim napisem wisiała w kawiarni Ziemiańskiej nad “prywatnym” stolikiem malarzy z ASP. Brutalny komunikat ozdobiony był namalowaną na ścianie filiżanką kawy z przytwierdzoną prawdziwą łyżeczką. Autorem awangardowej instalacji był prekursor nowoczesnego plakatu Tadeusz Gronowski.

Symbolika zawarta w tym obrazku z lat dwudziestych łączy wszystkie ważniejsze stołeczne kawiarnie ostatnich dwóch wieków. Tak się bowiem w Warszawie złożyło, że przy jednym stole znajdywało się zawsze miejsce jednocześnie dla sztywnej hierarchii i elitarności, jak i dla twórczego nonkonformizmu.

Wybrane przez nas lokale łączy fakt, że każdy z nich miał swoje „pięć minut”. Niektóre na krótki czas stawały się przestrzenią, dla wydarzeń, które promieniowały na całe miasto, a czasem nawet na cały kraj. Bywały też lokale – wyspy, które w ciężkich czasach na małej przestrzeni potrafiły zamknąć i udostępnić dla wybrańców odrobinę wolności. W jednym i drugim przypadku artystyczny ferment i społeczna energia kumulowały się w tych miejscach zupełnie „niechcący” – bez pieniędzy, programów czy wsparcia wielkich instytucji.

Takich lokali w historii miasta było wiele, my przypominamy tylko kilkanaście najważniejszych; są wśród nich miejsca, w których spotykali się warszawscy romantycy, gdzie knuto powstańcze spiski, gdzie przesiadywali skamandryci, gdzie zakotwiczyli się mniej lub bardziej „niepokorni” pisarze PRL-u. Nie jesteśmy w stanie oprzeć się mitowi artystycznej wolności i intelektualnego fermentu. Ale staramy się zachować odrobinę zdrowego sceptycyzmu – pytając o to, na ile „buntownicy” mieli realny wpływ na rzeczywistość i czy kawiarniany stolik nie jest przypadkiem zbyt zamkniętą instytucją, by wywoływać rzeczywistą rewolucję.
/ze wstępu/

Autorzy: Jan Mencwel i Jan Wiśniewski
Projekt graficzny: Witold Gottesman
Rok wydania: 2011