Warszawski Panel Klimatyczny. Raport z realizacji
Autorzy: Filip Górski, Maria Jagaciak, Katarzyna Pawłowska (Pliszczyńska), Olga Napiontek, Agnieszka Pędzich, Mateusz Wojcieszak, Marcelina Zjawińska

Pobierz raport
  • array(21) { ["ID"]=> int(1891) ["id"]=> int(1891) ["title"]=> string(48) "Warszawski Panel Klimatyczny-raport-z-realizacji" ["filename"]=> string(24) "WPKraportzrealizacji.pdf" ["filesize"]=> int(2129743) ["url"]=> string(75) "https://stocznia.org.pl/wp-content/uploads/2022/02/WPKraportzrealizacji.pdf" ["link"]=> string(108) "https://stocznia.org.pl/publikacje/warszawski-panel-klimatyczny-raport-z-realizacji/wpk-raport-z-realizacji/" ["alt"]=> string(0) "" ["author"]=> string(1) "2" ["description"]=> string(0) "" ["caption"]=> string(0) "" ["name"]=> string(23) "wpk-raport-z-realizacji" ["status"]=> string(7) "inherit" ["uploaded_to"]=> int(1735) ["date"]=> string(19) "2022-02-15 13:51:53" ["modified"]=> string(19) "2022-02-15 13:52:12" ["menu_order"]=> int(0) ["mime_type"]=> string(15) "application/pdf" ["type"]=> string(11) "application" ["subtype"]=> string(3) "pdf" ["icon"]=> string(61) "https://stocznia.org.pl/wp-includes/images/media/document.png" }
    Raport z realizacji Warszawskiego Panelu Klimatycznego (pdf, 2.03MB)

Warszawski Panel Klimatyczny. Raport z realizacji

Za nami intensywne miesiące wspólnej pracy z uczestnikami i uczestniczkami pierwszego Warszawskiego Panelu Klimatycznego. Panel dotyczył efektywności energetycznej i odnawialnych źródeł energii. W raporcie z jego realizacji opisaliśmy szczegółowo jego zasady, uczestników i przebieg oraz zebraliśmy przyjęte przez panelistów i panelistki rekomendacje.

Warszawski Panel Klimatyczny, który współorganizowaliśmy na zlecenie Urzędu m.st. Warszawy, był poświęcony zwiększaniu efektywności energetycznej i udziału odnawialnych źródeł energii (OZE) w mieście. Spotkania panelu odbyły się w listopadzie 2020 roku, a raport z jego realizacji zaprezentowaliśmy podczas oficjalnego podsumowania procesu na początku lutego 2021 roku.

Kto zainicjował Warszawski Panel Klimatyczny, czym w ogóle jest panel obywatelski i jak w szczegółach wyglądała jego stołeczna wersja – m.in. o tym napisaliśmy w raporcie, który stworzyliśmy wspólnie z Fundacją Civis Polonus i Fundacją Pole Dialogu.

W raporcie podzieliliśmy się też informacjami o tym, jak zapraszaliśmy do udziału w panelu, w jaki sposób wyłoniliśmy jego skład i jak panel wypracowywał swoje rekomendacje dla miasta. Jego część stanowią również wyniki głosowania nad rekomendacjami, w którym paneliści i panelistki wybrali 49 pomysłów na zwiększenie efektywności energetycznej i udziału OZE w Warszawie.

Raport wzbogaciliśmy o wypowiedzi uczestników Warszawskiego Panelu Klimatycznego, w tym przede wszystkim samych panelistów i panelistek.

Zobacz raport

 

Warszawski Panel Klimatyczny był realizowany przez Fundację Stocznia, Fundację Pole Dialogu i Fundację Civis Polonus i został finansowany w ramach zadania publicznego pn. „Warszawski Panel Klimatyczny” zleconego przez m.st. Warszawę na podstawie Zarządzenia nr 756/2020 Prezydenta m.st. Warszawy z dnia 15 czerwca 2020 roku.