Układanka. Janusz Korczak a współczesność: pasujące elementy

Autorzy: Jan Mencwel, Cyryl Skibiński, Jan Wiśniewski

Pobierz
  • array(21) { ["ID"]=> int(1930) ["id"]=> int(1930) ["title"]=> string(66) "Układanka. Janusz Korczak a współczesność: pasujące elementy" ["filename"]=> string(13) "ukladanka.pdf" ["filesize"]=> int(7685153) ["url"]=> string(64) "https://stocznia.org.pl/wp-content/uploads/2022/02/ukladanka.pdf" ["link"]=> string(104) "https://stocznia.org.pl/publikacje/ukladanka-janusz-korczak-a-wspolczesnosc-pasujace-elementy/ukladanka/" ["alt"]=> string(0) "" ["author"]=> string(1) "2" ["description"]=> string(66) "Układanka. Janusz Korczak a współczesność: pasujące elementy" ["caption"]=> string(0) "" ["name"]=> string(9) "ukladanka" ["status"]=> string(7) "inherit" ["uploaded_to"]=> int(1667) ["date"]=> string(19) "2022-02-16 09:38:53" ["modified"]=> string(19) "2022-02-16 09:39:03" ["menu_order"]=> int(0) ["mime_type"]=> string(15) "application/pdf" ["type"]=> string(11) "application" ["subtype"]=> string(3) "pdf" ["icon"]=> string(61) "https://stocznia.org.pl/wp-includes/images/media/document.png" }
    Układanka. Janusz Korczak a współczesność. (pdf, 7.33MB)

Układanka

Publikacja jest próbą ożywienia tych wątków z życia Janusza Korczaka, które mogą dziś inspirować do krytycznego myślenia i do odważnego, pozbawionego wyższości działania: takiego, jakie on sam praktykował. Problem podwójnej tożsamości, badanie biedy i wykluczenia oraz wypracowywanie autorskich metod działania — każdej z tych kwestii przyglądamy się zarówno w świetle doświadczenia Korczaka, jak i oczami współczesnych autorów i rozmówców.

Janusz Korczak to postać z pozoru stworzona do uchwycenia w pomnikowej formie. Życie poświęcił dzieciom, a zakończył je, ginąc wraz ze swoimi podopiecznymi w obozie zagłady. Zza tragicznego wymiaru jego biografii wyłania się sylwetka dobrotliwego Starego Doktora, którego działalność — wielowymiarową i trudną do zdefiniowania — zbyt łatwo daje się zamknąć w banalnej formułce: „przyjaciel dzieci”.

Układanka to próba ożywienia tych wątków z jego życia, które mogą dziś inspirować do krytycznego myślenia i do odważnego, pozbawionego wyższości działania: takiego, jakie praktykował Korczak. „Układankę” tworzymy z wybranych elementów, celowo pomijając niektóre wątki — o tragicznym finale jego życia piszemy jedynie między wierszami. Zamiast tego chcemy na nowo postawić pytania, które towarzyszyły Korczakowi przez całe życie, a dziś nie straciły na aktualności. Problem podwójnej tożsamości, badanie biedy i wykluczenia oraz wypracowywanie autorskich metod działania — każdej z tych kwestii przyglądamy się zarówno w świetle doświadczenia Korczaka, jak i oczami współczesnych autorów i rozmówców.
/ze wstępu/

Publikacja powstała w ramach projektu „Warszawa Korczaka„.

Autorzy: Jan Mencwel, Cyryl Skibiński, Jan Wiśniewski
Konsultacja merytoryczna: Wojciech Lasota
Projekt graficzny: Witold Gottesman, Zofia Klajs
Rok wydania: 2012