Pod koniec 2017 r. przeprowadziliśmy na zlecenie Mazowieckiego Instytutu Kultury badanie dotyczące wpływu obiektów zabytkowych na atrakcyjność turystyczną i kulturalną miasta, gminy i powiatu województwa mazowieckiego.

W ramach badania wyszczególniliśmy potencjalne obszary lokalnego wpływu zabytku, którym następnie się przyglądaliśmy. Były to oferta kulturalna, ekonomia, środowisko naturalne, jakość życia  i tożsamość lokalna. Celem badania było także wskazanie głównych czynników sprzyjających i utrudniających rozwój atrakcyjności wybranych miejscowości.

Badanie miało charakter pilotażu i służyło dostarczeniu wiedzy, wskazówek i inspiracji pomocnych w prowadzeniu rozbudowanych badań oraz w tworzeniu dokumentów strategicznych dotyczących rozwoju kultury i turystyki w województwie mazowieckim.

Polegało ono na przeprowadzeniu 3 studiów przypadku w Sierpcu (mieście powiatowym, siedzibie wiejskiego skansenu), Iłży (siedzibie gminy i miasta w cieniu średniowiecznego zamku biskupów krakowskich) oraz Orońsku, w którym zabytkowy pałac pełni funkcję siedziby Centrum Rzeźby Polskiej.

Autorzy: Adam Chabiera, Damian Jaworek, Maciej Onyszkiewicz, Jan Wiśniewski
Współpraca: Jacek Drozda, Łucja Krzyżanowska, Paweł Sielczak
Korekta: Lidia Ścibek
Rok wydania: 2017

English Teaching to największy w Polsce niekomercyjny program wspierający naukę i nauczanie języka angielskiego na wsiach i w małych miastach. Jego autorem i fundatorem jest Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności, od 2002 roku prowadzony jest przez Nidzicką Fundację Rozwoju NIDA.

Publikacja, przygotowana przez nas we współpracy z zespołem Programu, stanowi podsumowanie dotychczasowych osiągnięć i rezultatów Programu.
W syntetyczny sposób przedstawia ideę English Teaching, realizowane w jego ramach działania oraz – co najważniejsze – jego uczestników oraz efekty i skalę.

Została przygotowana w oparciu o różnorodne dane gromadzone przez Realizatora Programu oraz wyniki badań ewaluacyjnych prowadzonych przez Stocznię w latach 2014 oraz 2016: analizę wniosków grantowych, jakościowe badania terenowe podczas wybranych edycji, wywiady z native speakerami, ankiety z rodzicami, ankiety z uczestnikami projektów, z nauczycielami oraz
ankiety z absolwentami.

Opracowanie raportu: Katarzyna Julia Olesińska, Maciej Kochanowicz, Jan Herbst
Zespół badawczy: Damian Jaworek, Katarzyna Julia Olesińska, Maciej Kochanowicz,  Jan Herbst
Projekt graficzny
i skład:
RZECZYOBRAZKOWE.PL
Rok wydania: 2017

Publikacja powstała ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, w ramach Programu „Monitorowanie, Ewaluacja i Analizy (MEVA) 2017-2018”

pafw-no-bg

 

 

 

Wiele rzeczy drażni nas w najbliższym otoczeniu – nienawistne graffiti, które mijamy w drodze do pracy, dziura w chodniku w którą co i rusz wpadamy albo zerwany rozkład jazdy na przystanku pod domem. Większości takich spraw sami nie rozwiążemy – nie mamy do tego potrzebnych środków ani czasu, a władzom gminy trudno je dostrzec ponieważ często są to problemy drobne.

O ile byłoby prościej, gdyby po zauważeniu takiej usterki można było od razu zakomunikować sprawę odpowiedniej osobie w urzędzie gminy…

Właśnie po to powstał serwis NaprawmyTo.pl. Chcemy ułatwiać pracę samorządów i życie mieszkańców. Wierzymy, że wiele irytujących nas na co dzień spraw można bardzo łatwo rozwiązać. Nie potrzeba do tego petycji, a sprawnego współdziałania i dialogu między władzą, a obywatelem, który jest możliwy poprzez nasz serwis.

Pomysł na stworzenie serwisu zrodził się w oparciu o wnioski organizacji pozarządowych składane do Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu „Demokracja w działaniu”. Pod patronatem Fundacji i przy wsparciu koordynacyjnym Stoczni kilkanaście organizacji z całego kraju zdecydowało się pracować nad stworzeniem wspólnego narzędzia, które będzie mogło być lokalizowane w kolejnych miejscach.

 

Koordynatorka: Natalia Klamann
Rok uruchomienia:  2012

Strona, która powstała w ramach projektu KOLAB, poświęcona była wspólnemu rozwiązywaniu problemów w zakresie polityk publicznych. Zgromadziliśmy na niej wiedzę na temat szeroko rozumianego co-solvingu, który stanowi specyficzne połączenie wielosektorowości, partycypacji i innowacji.

Na stronie można było znaleźć szereg informacji, począwszy od tego, dlaczego i do kogo skierowany jest KOLAB, przez zagraniczne i polskie przykłady, na metodologii właściwej KOLAB-owi skończywszy. Ponadto stworzyliśmy KOLABtekę – multimedialną czytelnię składającą się z tekstów, filmów, audycji oraz przydatnych linków na temat różnego rodzaju inicjatyw związanych ze wspólnym rozwiązywaniem problemów.

Osoby pracujące nad zawartością strony: Katarzyna Jezierska, Bartosz Stodulski, Piotr Wawrzeńczyk
Projekt graficzny: Logotomia
Programowanie: Laboratorium ee
Rok uruchomienia: 2012

Zrzut ekranu 2016-02-12 o 23.16.44

Marzyciele i Rzemieślnicy to miejsce, które ma wspierać rozwój miasta, jego mieszkańców, inicjować mądre zmiany i poprawiać jakość życia.

Powstali by:

Marzyciele i Rzemieślnicy mieszczą się na III piętrze Domu Towarowego Bracia Jabłkowscy, przy ul. Brackiej 25 w Warszawie, a inicjatorami ich powstania są, poza Domem Towarowym Bracia Jabłkowscy S.A., także Innovatika, Grzegorz Lewandowski, Fundacja Stocznia oraz Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”. Obecnie Stocznia jest operatorem Marzycieli i Rzemieślników, a rodzina Państwa Jabłkowskich zgodziła się udostępnić przestrzeń rezygnując z wszelkich zysków za wynajem.

Marzyciele i Rzemieślnicy są miejscem organizacji debat, konferencji, warsztatów i spotkań. A już niebawem (po skończonej adaptacji przestrzeni) będą również miejscem codziennej, biurowej pracy dla liderów zmian. W naszej przestrzeni co-workowej będzie miejsce dla osób zaangażowanych w rozwijanie projektów społecznych, wywodzących się z różnego rodzaju środowisk (m.in. administracji publicznej, organizacji pozarządowych, przedsiębiorców, świata akademickiego).

Już niebawem uruchomimy także programy inkubacji innowacyjnych pomysłów odpowiadających na realne potrzeby społeczne.

Chcemy, by Marzyciele i Rzemieślnicy byli miejscem otwartym dla każdego, kto ma pomysł na zmienianie świata na lepsze.

Zespół Marzycieli i Rzemieślników: Magdalena Gawin, Jacek Przecieszewski, Urszula Majewska, Grzegorz Lewandowski, Zofia Komorowska, Kuba Wygnański

www.marzycieleirzemieslnicy.pl

Działasz lokalnie i chcesz wiedzieć, jaki jest Twój wpływ na społeczność, dla której działasz? A może potrzebujesz dowodów, że Twoje działania wzmacniają lokalne więzi i pomagają ludziom współdziałać? Stocznia przygotowała podręcznik, który ma pomóc organizacjom pozarządowym mierzyć ich wpływ na kapitał społeczny.

Podręcznik przedstawia w przystępny sposób koncepcję kapitału społecznego, a także dostarcza 6 narzędzi badawczych służących do pomiaru siły kapitału społecznego, opracowanych w formie krótkich „zeszytów”. Towarzyszy mu „koło decyzyjne BOX”, dzięki któremu będzie Ci łatwiej wybrać odpowiednie dla Ciebie narzędzia. Każda z prezentowanych metod była testowana przez Ośrodki programu „Działaj Lokalnie” Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności.

Przygotowaliśmy także krótki film wyjaśniający bliżej pojęcie „kapitału społecznego”, jego znaczenie dla rozwoju lokalnego oraz zachęcający do skorzystania z narzędzi BOX”

Podręcznik ma wersję drukowaną i cyfrową (.pdf) oraz dedykowaną stronę internetową, z której można pobrać komplet narzędzi: www.kapitalspoleczny.org

Czas trwania: od 2013 r.

Zespół projektu: Rafał Rudnicki, Jan Herbst, Jan Mencwel
Wsparcie: Maria Wiśnicka

Projekt jest realizowany przy wsparciu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

Logo-PAFW

 

NaprawmyTo.pl to narzędzie informatyczne, służące do mapowania problemów w przestrzeni publicznej.

Pomysł na stworzenie serwisu zrodził się w oparciu o wnioski organizacji pozarządowych składane do Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu „Demokracja w działaniu”. Pod patronatem Fundacji i przy wsparciu koordynacyjnym Stoczni kilkanaście organizacji z całego kraju zdecydowało się pracować nad stworzeniem wspólnego narzędzia, które będzie mogło być lokalizowane w kolejnych miejscach – miastach, gminach, województwach. Głównymi źródłami inspiracji dla serwisu były brytyjski mechanizm FixMyStreet.com oraz amerykański portal SeeClickFix.com.

W 2012 r. serwis Naprawmyto.pl był pilotażowo wdrażany w wybranych gminach położonych w różnych częściach Polski. Operatorami były lokalne organizacje pozarządowe, które brały udział w budowie serwisu oraz uczestniczące w 10. edycji akcji „Masz Głos, Masz Wybór”. Ich zadaniem było przetestowanie działania serwisu w kontekście lokalnym, w tym administracja podstronami gmin, budowa partnerstwa z samorządem i promocja serwisu wśród mieszkańców.

W 2015 roku strona przeszła przebudowę sfinansowaną ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego uzyskanych na podstawie umowy pożyczki z Towarzystwem Inwestycji Społeczno-Ekonomicznych SA.

Obecnie serwis działa w 30 samorządach. Zarządza nim Stocznia, a obsługą informatyczną zajmuje się firma Escola.

Więcej informacji o przedsięwzięciu znajduje się na stronie serwisu: naprawmyto.pl.

Koordynatorka projektu: Natalia Klamann

Forum Praktyków Partycypacji to cykliczne, dwudniowe wydarzenie o interaktywnej formule, skierowane do osób, które aktywnie zajmują się tematyką partycypacji obywatelskiej: mają wiedzę i doświadczenie w realizacji różnego rodzaju procesów partycypacyjnych, chcą zdobyć nowe kontakty i poruszyć podczas spotkania bardziej skomplikowane zagadnienia.

Ideą wydarzenia jest tworzenie przestrzeni do poznania się osób, które w praktyce zajmują się działaniami w obszarze partycypacji obywatelskiej, do wzajemnego poszerzenia wiedzy oraz wymiany poglądów i doświadczeń. Pośrednio wydarzenie ma się też przyczyniać do poprawy jakości procesów partycypacyjnych w Polsce oraz umacniania środowiska osób zajmujących się partycypacją, które dzięki Forum będą mogły wspierać się merytorycznie i wzajemnie motywować do organizacji własnych przedsięwzięć.

Formuła wydarzenia zakłada wielość jednocześnie odbywających się sesji (przez sześć edycji odbyło się łącznie blisko 250 sesji i warsztatów). Partycypacyjny charakter Forum przejawia się także w doborze tematów, na który wpływ mają sami uczestnicy, i w prowadzeniu sesji przez nich samych.

Merytoryczną i organizacyjną stronę wydarzenia wspierają też tzw. kontrybutorzy, czyli przedstawiciele organizacji i samorządów z całej Polski, których Stocznia co roku zaprasza do współpracy i wspólnego namysłu nad Forum.

Do tej pory odbyło się sześć edycji:

Zaczynaliśmy w gronie 150 uczestników, ostatnia, szósta edycja zgromadziła prawie 280 osób. Gościliśmy także przedstawicieli organizacji z innych krajów – Islandii, Norwegii, Cypru, Grecji, Gruzji, Ukrainy, Słowenii, Rosji i Wielkiej Brytanii.

Pierwsza edycja odbyła się w ramach projektu „Kurs – partycypacja!”. Dwie kolejne edycje realizowaliśmy w ramach programu Obywatele dla Demokracji finansowanego z funduszy EOG. Kolejne edycje organizowaliśmy przy wsparciu finansowym Urzędu Miasta Lublin (4 edycja), Urzędu Miejskiego Wrocławia i Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego (5 edycja), a także Urząd Miejski w Gdańsku, Miasto Gdynia – Laboratorium Innowacji Społecznych, Urząd Miasta Sopotu, Europejskie Centrum Solidarności i Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot (6 edycja).

Koordynatorka: Maria Jagaciak
Zespół projektu: Agata Bluj, Maria Perchuć-ŻółtowskaKatarzyna Pliszczyńska, Ewa Stokłuska, Zofia Komorowska, Jacek Grzeszak, Wojciech Surała
Strona Forum: https://partycypacjaobywatelska.pl/forum